Erikoisin asia mitä sinulta on varastettu?
Asumne 20km lähimmästä kaupasta. Meillä on paljon rahan arvoista tavaraa ihan traktorista lähtien, mutta viime kesänä meiltä lähti varastosta ainoastaan sukset ja navetan reunasta sinkkikastelukannu. Varas näkyi valvontakamerassa, aikuinen mies huivi kasvoilla, mihin lie oli tarvinnut suksia ja kastelukannua?
Kommentit (68)
Reikäiset lapaset. Joku mies pölli ne bussissa.
Rantasaunalta polttopuita. Varas väitti kivenkovaa, että otti ne jokamiehenoikeudella, koska polttopuupino oli maastossa eikä katoksen alla.
Hiusklipsi. Oven taakse ilmestyi äiti pienen tytön kanssa ja kysyi voiko tyttö käyttää vessaa. Annoin luvan, kyseinen hiuskipsi oli vessa pöydällä ja kun tyttö ja äiti lähtivät, ei ollut enää.
Vinttikomeron ovi unohtui auki pariksi päiväksi. Yllätys oli melkoinen sillä mitään ei oltu viety, mutta joku oli tuonut ison kasan remonttijätettä siihen sisäpuolelle.
Kun kämppis muutti solukämpästä, multa hävisi 3 juomalasia ja yksittäisiä muovirasioita ja niiden kansia siten ettei kadonneet olleet edes pareja.
Naapurinlikka oli lapsena kova varastelemaan kaikkea. Erikoisin oli kyllä pikkusiskoni babysitteristä varastettu päälliskangas. Vanhempani eivät käyneet hakemassa päällistä takaisin vaan virittelivät siihen jonkun muun rievun. En kyllä keksi mitä likka teki tuolla kankaalla, mutta taisi kiusanteko olla hänen päällimmäinen motiivi tässä(kin) asiassa. Hienoa jos tunnistat tästä itsesi.
Likaisia pikkuhousuja vessan pyykkikorista.
Verhot kerrostalon tuuletusparvekkeelta!
Opiskelija-budjetilla elävälle oli aika iso menetys!
Corollasta varastettiin keulasta toyota logo.
Pitkät kalsarit. Naapurin mies vei pyykkini kuivaushuoneen narulta. Naapurustossa kyselemällä sain vinkin kenen oven takaa pyykit todennäköisesti löytää, ja siellähän ne olivatkin, sievästi sohvalle laskostettuina. Sain ne mukaani, mies ei ollut edes kovin hämillään. Kotona huomasin, että äidin joululahjaksi ostamat pitkät mustat, lähes uudet alushousut jäivät sille tielleen.
Mulla joskus jäi autosta ikkuna auki kun menin kotiin. Kotona huomasin että tupakit, puhelin ja lomppakko (siellä oli kolikoita ja seteleitä) jäi autoon. Tupakit oli varastettu, ei muuta. Kaikkea muutakin toki oli autossa siihen aikaan vaatteista cd levyihin.
No mökillä on pöllitty minun my little pony-kokoelma. Eikä kukaan tiedä niistä mitään, kun kysyy.
Pippurisumute. Joskus 90-luvulla kaverini kaverl, minulle puolituttu vei. En kutsunut toiste kylään, kumpaakaan. Sumute oli luvallinen, turvaksi öisille kotimatkoilleni töistä.
Meillä on valvontakameraa vähän siellä ja täällä pitkin maatilaa ja viime kesänä varas yritti viedä hiekkatäytteisiä säkkejä (käytetään rehuaumassa painoina). Kun isäntä meni sanomaan, että näyt valvontakamerassa, lopeta, niin vastaus oli, että hän ilmoittaa poliisille laittomasta kamerasta, pitää ilmoittaa, jos kuvataan. Kyllä, hän teki meistä rikosilmoituksen. Poliisi kävi paikallla ja esittelimme, missä kaikkialla laillisilla kulkureiteillä on varoitus kameravalvonnasta. Myönnetttiin, että jos murtautuu tieltä rehuvaraston ikkunan kautta, niin kylttiä ei huomaa.