Paksusuolen typistysleikkauksen jälkiongelmat
Multa leikattiin viikko sitten paksusuolesta 30 cm.
sunnuntaina alkoi selkäkivut mitkä eilen pahenivat. Samalla alkoi ulosteeb karkailu, jota on kokoajan, en edes tunne että jotain lirahtaa housuun. Ja alaselkä edelleen tosi kipeä.
Eilen illalla/yöllä kävin päivystyksessä. Lääkri meinas et selkä on äityny jostain ja ulosteen karkailuun ei juurikaan ottanut kantaa.
onko täällä kohtalotovereita. Miten asia on ratkennut? En enää tiedä mitä pitäisi tehdä.
Kommentit (7)
joo kannattaa soittaa ja erikseen mainita kaikki. Selkäongelmaisena mua on juuri kehotettu kiinnittämään huomiota wessajuttuihin!
SOITA! Nii ja älä vähättele, kipu on kova eikös niin!
Selkäkivut ja ulosteen karkailu voivat liittyä hermoperäiseen asiaan eli ei välttämättä leikkaukseen ollenkaan. Jos peräaukon sulkija on heikko tai sillä alueella ei ole tuntoa niin se voi olla merkki selkäytimen vaivasta. Ikävää että oireitasi on väheksytty ja ei ole tutkittu kunnolla, Toki suolen pätkän poistaminen voi muuttaa suolen toimintaa mutta ei sen selkäkipua pitäisi aiheuttaa. `
Mulla on poistettu puolet paksusuolesta eikä ole ollut leikkauksen jälkeen mitään ongelmia. Kyllä sinulla on nyt jokin pielessä siellä. Ota yhteyttä leikanneeseen yksikköön.
Hyvä vinkki on soittaa leikkausyksikköön tai osastolle suoraan. Päivystyksessä yleensä väheksytään oireita joskus liikaakin. Mieleen tulee yksi potilas joka käveli päivystykseen, oli virtsaumpi sekä selkä ja vatsa kipeä. CRP oli korkealla. Kuvantamistutkimuksissa ei oikein näkynyt mitään. Osastolle siirtyessä jalat olivat tuntuneet puutuneilta. Seuraavana päivänä lääkärinkierrolla todettiin että jalat eivät liiku ja infektio löytyi selästä.
Mistä syistä tällaisia leikkauksia tehdään?
Vierailija kirjoitti:
Mistä syistä tällaisia leikkauksia tehdään?
Tulehdukselliset suolistosairaudet varmaan yleisimpänä, suolistosyöpä, perinnöllinen syöpäalttius jossa suolessa on paljon polyyppeja ja leikataan ennakoivasti yms yms.
Ota yhteyttä sinne leikanneeseen yksikköön. Sait varmasti kotiutuessa yhteystiedot ongelmien varalta?