Työn hakeminen suoraan paikan pomolta - puhelu vai sähköposti?
Kertokaa mielellään ihan omakohtaisia kokemuksia. Kumpaa tapaa kannattaa suosia, jos paikan johtajan yhteystiedot löytyy? Työpaikka ei siis ole auki, mutta haluaisin tiedustella tilannetta ja esitellä itseni ja kiinnostukseni.
Kommentit (16)
Laita kaikki peliin eli cv:t ja portfoliot jos sinulla sellaisia on, mielellään video tai esittely suoraan viestiin, jolla otat yhteyttä. Ja lähesty sinun tulevaa lähiesimiestäsi, jos tämän yhteystiedot ovat esillä, äläkä ceo:ta
Tämä on ihan yleistä ja erittäin hyvä tapa rekryyntyä. Nykyään avoimiin paikkoihin tulee satoja, joskus lähemmäs tuhat hakemusta, ja tällaisessa kilpailussa on todella vaikea erottua. Hyvin kohdistettu hakemus passiivisen rekryn firmaan tuottaa usein parempia tuloksia
Soittaa ja mennä papereiden kanssa käymään. Isommissa firmoissa on tosin nykyään se HR:n joutosakki välissä hankaloittamassa jopa sen pomon työntekoa.
Johonkin nyrkkipajaan saatat onnistua pääsemään ovista sisään mutta vähänkin isommat firmat pitää ovet lukittuna eikä todellakaan kellään ole aikaa tai edes halua haastatella jotain random tyyppiä. Eikä yhdessäkään firmassa ole ylimääräistä rahaa palkata turhakkeita puuhastelemaan jotain tarpeetonta. Kun mennään tarpeeksi isoihin firmoihin niin rekrytointilupa saadaa jotain tiettyä paikkaa varten ja tarve määritellään jossain pääkottorissa mahdollisesti toisessa maassa.
Sähköpostilla cv ja hakemus, ja soitto perään vielä saman viikon aikana. Ja laita siihen sähköpostiin vielä maininta, että soitat jonain tiettynä päivänä, niin ehkä muistaakin sun sähköpostin silloin
Ehdottomasti s-posti. Jos meillä on kinnostavaa työtä tarjolla, voidaan sopia soittelusta.
Meillä ainakin on monenlaista työtä tarjolla, jos osaa pyytää (niiden julkisesti auki olevien lisäksi).
Sähköpostilla 0% mahdollisuus, puhelulla 3% mahdollisuus. Eli ei kovin kummoinen puhelullakaan, mutta voihan sitä koettaa! Sähköpostit on yhtä tyhjän kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Ehdottomasti s-posti. Jos meillä on kinnostavaa työtä tarjolla, voidaan sopia soittelusta.
Meillä ainakin on monenlaista työtä tarjolla, jos osaa pyytää (niiden julkisesti auki olevien lisäksi).
Mikä firma ja missä?
Riippuu täysin kyllä firmasta ja alasta, että onko hakujen ulkopuolella mahdollista päästä töihin. Itse esimerkiksi olen siinä tilanteessa, että uuden työntekijän palkkaaminen edellyttäisi säännöllisen pitkäaikaisen sopimuksen tekemistä, koska tj pystyy satunnaiset tilauspiikit hoitamaan oman muun työn ohessa.
Sinänsä henkilökohtainen tapaaminen on meillä avain uuden työntekijän palkkaamiseen, joten yhteystiedot kyllä tallennetaan mahdollisesti tulevan tarpeen varalle. Toki näissäkin usein sitten käy niin, että kun tarve tulee meille, ei yhteystiedot jättänyt henkilö ole enää töitä vailla.
Vierailija kirjoitti:
Sopisin tapaamisen. Siinä saa parhaan vaikutelman ihmisestä.
Miten sopisit sen? Soitat ja ilmoitat että tulet käymään vai?
Jos työpaikalla on HR tai tiimien päälliköi tms. niin heille kannattaa laittaa avoin hakemus. Jos niitä ei oo niin sitten pomolle.
En oikein tiedä onko soitto vai sähköposti hyvä tapa. Molemmissa tavoissa on puolensa. Kumpaan vaan voi jättää vastaamatta kiireen tai minkä tahansa syyn varjolla. Itse en soittelisi perään koska jos kukaan ei vastaa niin ei silloin oo kiinnostusta. Ja vastaamattomuus on huono ja törkeä tapa, niin kannattaa miettiä onko järkevää sellaisiin työpaikkoihin tuhlata omaa aikaansa.
Ainakin myyntipuolella soitto on paras tapa lähestyä. Itse olen aina saanut myytyä itseni puhelimitse ja jatko on edennyt aina vähintään palkkaneuvotteluihin.
Puhelu ja/tai tapaaminen. Sähköposteilla ei työpaikkoja kysellä.
Jos on tiettävästi hyvä työntekijä niin kyllä pyytävät töihin. Ei sinne tarvitse anomaan mennä.
Menet aamulla paikalle ilmoitat ottavasi työn vastaan.
Sopisin tapaamisen. Siinä saa parhaan vaikutelman ihmisestä.