käykö allergiset lapset virpomassa?
miten te vanhemmat saatte lapsen sopimattomat palkkiot kerättyä pois, jääkö lapselle sit itselleen mitään.
Kommentit (7)
lapsi kävi silloin 2 tutulla, jonka kanssa oli etukäteen sovittu mignonmunasta (maidoton) tai hdelemäkarkeista. Lisäksi kävi parilla tarhakaverilla joilta sai sopimattomat munat koska ei sellaista voi satunnaisesti odottaa olevan valmistautunut kukaan antamaan, joka kaikille käy.
Olin ostanut kotiin etukäteen sopivat karkit, ja sanoin lapselle että vaihdetaan, saat nämä mutta 'äiti syö nuo mitä et voi. Oikein hyvin meni eikä ollut mitään pahaamieltä
Tässä lapsi sai kuitenki osallistua perinteeseen, eli ei ole sama asia kuin mussuttaa vaan suoraan kotona ne karkit.
ja vihdettiin sitten lapsen saamat suklaakarkit niihin :) Lapsesta se oli ok, pääasia että pääsi virpomaan!
Lapset 4v ja 5v ovat todella allergisia,ollaankin kotiin varattu heille sopivat ja virpomassa käydään muutamalla ovella,käydään myös yhden tutn ovella joka on ystävällisesti hankkinut meidän lapsille sopivat herkut jotta saa myös niitä "itse hankittuja" syödä ;D Ja loput sitten vaihdetaan kotona omiin herkkuihin.
kimpassa meidän tyttöjen kanssa. Oma esikoisemme oli jo aiemmin sopinut, että vaihtavat sitten maidottoman kaverinsa suklaaherkut omistaan muihin nameihin. Mulla on ihanat lapset
etukäteen sovitaan, että voiko tulla virpomaan vai ei (tehtäisiin näin ilmankin allergioita). Tutut osaavat tietysti ostaa sopivat virpomislahjat. Tänä vuonna oli esim. yksi pikkulegopaketti - ihana lahja karkin sijaan!
palkkioita ja sitten vaihtoivat ne lapsen saamat niihin virpomisen jälkeen. Äiti sai ne sopimattomat :)
osaa blokata lakut ja keksisuklaat pois ja aiemmin vaihtoi ne siskojen kanssa. Nyt siskot ei enää virvo, joten antaa ne muuten vaan heille. Saaliista kyllä jää sopivia nameja tarpeeksi hänelle itsellekin.