Onko tammikuu jo kevättä?
Päivät alkaa valostumaan jo ja ilmassa alkaa varsinkin kuun lopussa olla jo kevään tuoksua.
Kommentit (77)
Samalla tavalla kuin heinäkuu olisi syksyä.
Tammikuun lopulla meillä aurinko laskee vasta 16.09, kun tänään laski 14:57.
Täyttä talvea on tammikuu meillä vielä täällä Jyvässeudulla.
Sehän on vasta toinen talvikuukausista
Vierailija kirjoitti:
Samalla tavalla kuin heinäkuu olisi syksyä.
Onhan se, syksy alkaa juhannuksesta kun päivät alkaa lyhenemään.
Valostumaan?
Tammikuu on täyttä sydäntalvea.
No ei nyt tammikuun lopussa mitään kevään tuoksua ole. Vasta maaliskuussa.
Ihan talvea se vielä on, mutta kyllä tammikuun lopussa kevättalvi jo lähestyy.
Talvi on kestänyt hyvin kauan. Ja tuntuu vielä kestävän toisen puolikkaan verran, kylmenee. Ehkä joskus lauhtuu vähäksi aikaa tuurilla.
Ap taitaa asua jossain Etelä-Euroopassa tai Afrikassa.
Lainaus: " ilmassa alkaa varsinkin kuun lopussa olla jo kevään tuoksua."
Onko tämä edes totta? Olen aina luullut olevani ainoa ihminen joka tuntee kevään tuoksun. Yleensä ihmiset katsovat kuin sekopäätä kun mainitsen kevään tuoksusta.
p.s poikkeuksellisesti tunsin kevään tuoksun ensimmäisen kerran jo joulukuussa, yleensä se kertoo itsestään tammi-helmikuun vaihteessa.
Tammikuuhan on nykyään kaikkein ankarin talvikuukausi. Muistissa lienee sullakin vielä tammikuun 2024 hirmupakkaset.
Vierailija kirjoitti:
Tammi-helmikuu on sydäntalvea.
Ihana sydäntalvi 💙 mutta kynttilänpäivä on helmikuun alussa 2.2.2025 ja vanha kansa sanoi, että kevättä kynttelistä. Ainakin päivät valostuu 💙
Helmikuussa aavistus keväästä, maaliskuu kevättä.
Joo, melkein on kesä kun tänään jo pikkuisen pilkahti aurinko taivaanrannassa. Pakkasmittari ei sitä vielä todista, nyt on -27.
Ei viellä, mut helmikuu on mielestäni