Minkä alan tutkinnon saisin todella nopeasti?
Help me!
Olen ollut 12v työelämässä, ja pärjään taloudellisesti hyvin. Palkkani on noussut säännöllisesti noin joka toinen vuosi ja pidän työstäni.
Minua itseäni vaivaa suunnattomasti se, että olen läpikäynyt vain peruskoulun ja olen kuulemma elämäm kova kolulainen. Aina kun jossain kysytään vaikka koulutusta, hävettää vastata pelkkä peruskoulu.
Haluaisin opiskella vain nopeasti jotain, että saisin ammatin. En usko, että lukio on minua varten. En usko osaavani tehdä mitään kirjoituksissa. Eli joku ammatti olisi vain tarkoitus saada työn ohella nopeasti. Peruskoulusta päästötodistuksen keskiarvo oli 7,8 -pääsin kahdesta valinnaisesta tietotekniikan aineesta läpi säälillä, sillä en käynyt varmaan yhdelläkään tunnilla ja opettaja hikikarpalot otsalla hyväksyi tenttimiseni, jotta en saanut hylättyjä.
Kommentit (35)
Nopeinta on tehdä sen alan ammattitutkinto, jonka töitä nytkin teet. Suoritat siitä suurimman osan näyttötutkintoina ja tentit pakolliset yleisaineet.
Bussikuskin koulutus oli lehtijutun mukaan vain joitakin kuukausia.
ammattitutkinto näyttökokeella. millä alalla olet, jos palkka kerran nousee?
Tee hygieniapassi. Ja sitten vaikka kiinteistönvälittäjän kokeet.
Hoiva-avustaja. Kunhan et vaan jää työttömäksi.
eräopas, kestää 1v.