Lomalla anopin kanssa
Säälikää nyt vähän. Olen viikon lomalla miehen, lasten, miehen siskon perheen ja anopin kanssa. Olen vähän puolikuntoinen enkä oikein voi urheilla. Kaikki muut paitsi anoppi ja minä viettävät päivät rinteessä. Minä olen siis päivät yksin anopin kanssa.
En kestä enää. Nyt on kolmas päivä menossa ja kolme vielä tämän jälkeen jäljellä. En halua olla anopin kanssa. En osaa antaa hänelle anteeksi niitä ikäviä kommentteja, jotka häneltä nuorena äitinä kuulin. En halua viettää aikaa hänen kanssaan.
Apua!
Kommentit (3)
Ei tarvitse antaa anteeksi, mutta voit silti yrittää olla asiallinen ja vältellä häntä. Muutama päivä enää ja voitte lähteä sieltä, jos osaat kääntää asian positiiviseksi. Tietenkin jos missään kohtaa alkaa hänen kanssaan hermo menemään, niin kannattaa lähteä itse edeltä pois ja muu perhe halutessaan voi sitten tulla perässä myöhemmin. Koitat nyt itse ainakin olla asiallinen, mutta muistat kuitenkin ettei kaikkea tarvitse sietää.
Kiitos kannustuksesta. Lapset on jo ihan isoja eikä anoppi enää kommentoi, on varmaan itsekin tajunnut, miten tyhmää se oli ja että meidän välit katkesi sen vuoksi. Tultiin alkuvuosina ihan hyvin juttuun, mutta nyt en enää kestä olla hänen seurassaan. En ole esim. soittanut hänelle enää vuosiin, vaan nykyään mies hoitaa kaiken yhteydenpidon, vaikka ennen saatettiin jutella puhelimessa.
Onneksi meillä on ihan kohtuullisen kokoinen vuokramökki, jossa on omaa rauhaakin, mutta silti ärsyttää olla anopin kanssa täällä kahden. Hän vielä haluaisi, että mentäisiin yhdessä kävelylle tms., itseäni ei voisi vähempää kiinnostaa.
Ap
Anoppi ei myöskään uskalla mennä yksin ulos, koska pelkää liukastuvansa.
Ap