Jaahas, se on yksinäinen joulu taas.
Mitähän sitä tekisi pari päivää. Ei ole mitään tekemistä ja ei jaksa pelata pleikkariakaan.
Kommentit (11)
Itellä sama, kaveri toi pilveä just. Polttelen, juon kaljaa ja pelaan. Ensi viikolla taas töihin, joten lepo tekee hyvää.
Kaljaa ja pornoa vaan kyllä se joulu menee äkkiä ohitse.
Kai sinä nyt muutaman päivän pärjäät yksinkin? Hyvänen aika sentään.
Ollut jo monta vuosikymmentä, ei tunnu missään. En katso lineraanista televisiota yhtään niin ei joulu lyö silmille. Käyn ruokkimassa eläimiä, sorsia ja pienempiä lintuja sekä oravia. Ihan mukavaa puuhaa ja tulee siitä aina hyvä mieli.
Vein oraville saksanpähkinöitä niin johan olivat ihmeissään. Yksikin tiputti tavalliset pähkinät siihen paikkaan ja rupesi pyörittelemään saksanpähkinää. Ei oikein tiennyt mitä olisi sille tehnyt.
No mitä sä yleensä teet viikonloppuisin tai lomilla? Kai nyt ihminen pariksi päiväksi tekemistä keksii.
Minäkin vietän joulua yksin. Olen lähdössä kauppaan. Ostoslistalla on joulutorttulevyjä ja luumuhilloa sekä puuroriisiä ja kuorimattomia manteleita. Laitan joulupuurooni kuorimattoman mantelin, jotta varmasti näkisin kauhoa sen lautaselleni, eikä se jäisi kattilan pohjalla jääneeseen puuronokareeseen.
Hyvää joulua kaikille yksinäisille!
Vaihdat kättä välillä. Se on kuin vierasta saisi
Valtakunnallinen Kriisipuhelin päivystää 24/7
puh. 09 25 25 01 11
Lämmitän mökillä saunan. Luen vihdoin lainatut kirjat. Teen palapeliä. Lähetän jouluterkut suvulle. Herkuttelen pienimuotoisesti.
Myöhemmin ehkä entisen anopin luokse. Tapanina kaveri yökylään.
Perjantaina taas töihin.
Tuu meille! Syödään, kuunnellaan musaa, luetaan kirjoja, ulkoillaan ja käydään joulusaunassa.