Minkä ikäiselle ipad/tabletti?
Minkä ikäiselle olette hankkineet ipadin/tabletin?
Meillä 1,2v. taapero, jota ei kiinnosta ainakaan lasten läppärit, lasten ("äly")kännykät, ikä tv:n lastenohjelmatkaan kuin hyvin harvoin. Tuntuu jotenkin hurjalle, että osa tämän ikäisistä osaa jo selata youtubea ipadillaan yms. ja meillä ei olla koskaan edes kokeiltu. Jääkö jostain paitsi - eikai, vai?
Kommentit (12)
Hyvä vaan olla ilman niin kauan kuin ilmankin pärjää. Kehittää lapsen omia aivoja ja mielikuvitusta, kun ei töllötä pelkkiä ruutuja.
Sellaiset interaktiiviset lelut ei ole lapsille lainkaan tarpeellisia, anna leluja jotka kasvattavat mielikuvista ja taitoja toimia arjessa: palikat, legot, pallot, leikkikeittiö, nuket, nukenvaunut, nukkekoti, pikkuautot, potkupyörä....
Vierailija kirjoitti:
Sellaiset interaktiiviset lelut ei ole lapsille lainkaan tarpeellisia, anna leluja jotka kasvattavat mielikuvista ja taitoja toimia arjessa: palikat, legot, pallot, leikkikeittiö, nuket, nukenvaunut, nukkekoti, pikkuautot, potkupyörä....
Kyllä 99% meillä lelut onkin sellaisia, että itse pitää niistä leikki keksiä. On saanut lahjaksi esim. ensiläppärin ja älykännykän. Ennemmin valitsee lelulaatikosta yhä vaikkapa juurikin pallot. Mutta tätä minä en kysynyt.
ap
Vierailija kirjoitti:
Ensimmäiselle luokalle vasta, ei todellakaan ennen sitä oo mitään tarvetta edes opetella käyttämään älylaitteita! Kirja on paljon parempi vaihtoehto kuin älylaitteet, lapsi oppii puhumaan nopeasti ja saa laajan sanavaraston kun hänelle luetaan paljon, nykyään monen lapsen kehitys on häiriintynyt näiden älylaitteiden takia.
Tuolla on valtavasti yksivuotiaita ipadin orjia oikeassa elämässä.
Meillä ei ole padia vieläkään. Lapset 6, 9 ja 13v. Toki 9- ja 13-v:llä on läppärit, älypuhelimet ja koulun antama Chromebook. 6 v. saa välillä katsoa äidin tai 9-v:n puhelimesta Lasten Areenaa.
Tästä oli juuri kaksplussassa hyvä juttu. Erityisesti tämä kohta:
Länsi-uudenmaan hyvinvointialueen tutkimusjohtaja, nuorisolääketieteen dosentti Silja Kosola sanoo.
Suhtaudun aika nihkeästi digin käyttöön alle kouluikäisillä, ellei ole kunnolla tutkittu hyötyjä lapselle. Suuri osa päiväkodin älylaitteiden käytöstä perustuu digi-intoiluun eikä kehitykseen.
Tuoreet älylaitesuositukset suosittelevat 26-vuotiaille lapsille ruutuaikaa korkeintaan tunnin päivässä. Kosola huomauttaa, että vaikka on olemassa sovelluksia tai pelejä, joiden voisi ajatella olevan lapselle kehittäviä, älylaitteet eivät ole yleensä paras vaihtoehto oppimiselle.
Ei ole esimerkiksi sama tehdä palapeliä tabletilla tai oikeasti. Tabletilla paloja laitetaan paikoilleen vain yhdellä sormella pyyhkäisemällä, kun taas oikeaa kolmiulotteista palaa joutuu pyörittelemään ja upottamaan oikeaan kohtaan.
ADHD:hen liittyy lisääntynyt riski lukivaikeuteen, minkä avuksi Suomessa on kehitetty erinomainen Ekapeli. Kosola kuitenkin neuvoo, että sitäkään ei saisi käyttää rajattomasti.
Oman älypuhelimen hankintaa suositellaan lykkäämään lapsille ainakin yläkouluikään, ja some-alustojen käyttöä 1516-vuotiaaksi.
Niin kauan kuin lapsi on alle 18 vuotta, on huoltajalla vastuu ja myös oikeus kantaa se vastuu älylaitteisiin liittyen, Kosola painottaa.
Älä anna puhelimen korvata kehityksen kannalta tärkeää tekemistä
Suositukset korostavat, ettei alle kaksivuotiaille suositella älylaitteita lainkaan. Tämä pohjautuu siihen, että pienten kontaktit ihmisten kanssa ovat täysin korvaamattomia.
Pieni lapsi ei hahmota vielä edes olevansa erillinen olento, vaan oppii nähdessään aikuisen reagoivan ilmeillä ja sanoittamalla maailmaa. Lapsi ei yhdistä ruudulta näkemäänsä todelliseen maailmaan millään tavalla, Kosola huomauttaa.
Hän lisää, että päiväkoti-ikäiset tarvitsevat unta niin ison osan vuorokaudesta, että hereilläoloaikaan jää paljon opeteltavaa pitäisi harjoitella esimerkiksi hienomotoriikkaa kynää käyttämällä ja karkeamotoriikkaa juoksemalla sekä kiipeilemällä.
Noin kolmevuotiaana lapsi alkaa leikkiä toisten kanssa ja ymmärtää, milloin hän itse ja milloin toinen saa päättää mitäkin. Älylaitteet kyllä koukuttavat vilkkaankin lapsen hetkeksi hämmentyneenä ruudun ääreen, mutta siitä voi seurata enemmänkin haittaa, Kosola sanoo.
Vierailija kirjoitti:
2 vuotiaalle
Mikä hyöty siitä on kaksivuotiaalle?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
2 vuotiaalle
Mikä hyöty siitä on kaksivuotiaalle?
Saa kehua köyhille sukulaisille.
Hanki sille mieluummin kirjastokortti ja vaikka niitä magneettikirjaimia jääkaapin oveen ja käytä aikaasi niillä kirjaimilla leikkimiseen.
Meillä varmaan 4v alkoi pelata angry birds vanhalla luurilla ja eskaripelejä läppärillä. 10 v sai oman läppärin ja meni tiedekouluun ohjelmoimaan.
Ei ne laitteet ole yksinomaan pahasta, riippuu mitä niillä tekee ja mitä muuta tekee, mutta taaperolle.... voi elämän kevät.
Siis anteeksi jos olin näin epäselvä, me EMME ole hankkimassa 1,2-vuotiaalle ipadia, tablettia, kännykkää, tietokonetta tai muutakaan älylaitetta! Kysyin ainoastaan, että minkä ikäiselle olette itse hankkineet, ja mainitsin että tiedän jo yksivuotiaita, jotka on hakoja käyttämään esim. ipadia ja tämän vuoksi mietin, että jääkö jostain paitsi, jos ei vielä /jo ole käytössä..
ap
Ensimmäiselle luokalle vasta, ei todellakaan ennen sitä oo mitään tarvetta edes opetella käyttämään älylaitteita! Kirja on paljon parempi vaihtoehto kuin älylaitteet, lapsi oppii puhumaan nopeasti ja saa laajan sanavaraston kun hänelle luetaan paljon, nykyään monen lapsen kehitys on häiriintynyt näiden älylaitteiden takia.