Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joulu ja tavaranpaljous ahdistaa

Vierailija
13.12.2024 |

Etenkin 4 vuotiaalla lapsella alkaa olla leluja vaikka kuinka, pitäisi luopua jo entisistäkin. Koen, ettei tarvitsisi edes uusia leluja ja tiedän kyllä että niitä lahjaksi tulee. Mitkä ovat teidän parhaita keinoja karsia leluja. Muutakin tavararaa ja vaatetta on kyllä ihan tarpeeksi. Inhoan siivota jos tavaroille ei meinaa olla selkeitä paikkoja. Mies siivoaa lelut vain kasoihin eikä niin välitä lajittelusta. Ärsyttää jo valmiiksi

En tarvitsisi myöskään joululahjoja itselleni. 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna nyt muiden nauttia joulusta ja mene sinä johonkin kaappiin mököttämään. Tule sitten joulun jälkeen siivoamaan. 

Vierailija
2/4 |
13.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli tapana ihan laittaa lapsi itse siivoamaan ennen joulua lelut poistoon joilla ei enää leiki tai on rikki. Sanottiin ettei muuten tule pukilta mitään.  Toki mä ittekki karsin sieltä roskalelut pois. Vaatetta karsin jos itse tajusin, et siellä on liikaa vaatetta nii uffiin vaan.  

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikai se auta muu kuin vain karsia tavaraa päättäväisesti. Omassa lapsuudessa ei vaadittu tavarasta luopumista ja vanhemmilla onkin varmaan jonkinlainen hamstraustaipumus. Joten on vaan asennoiduttava eri tavalla ja ajateltava, ettei kaikkea tosiaankaan säästetä. Hankala vain aloittaa urakka. Vaikkei tilanne todella paha olekaan niin etenkin leluja on työlästä siivota.

Vierailija
4/4 |
13.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän siihen muuta vinkkiä ole, kuin karsia mahdolliset rikkinäiset ja ne, joilla ei juurikaan leiki, pois. Roskiin, kiertoon lahjana, myyntiin.

Osan leluista voi säilyttää hetkellisesti esim. kaapissa, ja sitten ottaa niitä uudelleen esille leikittäväksi. Eihän lapsi kuitenkaan kaikella samaan aikaan leiki.

Lahjaksi esim. joku The Juttu ja sitten pari muuta lelua, ilmeisesti leluja on kuitenkin tullut hankittua muulloinkin kuin jouluna, jos niitä kerran riesaksi asti on.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi yksi