Kuntoutuskurssien ja sopeutumisvalmennuksien järjettömyys
Tuetuista lomista ok jo keskusteltu mutta sohaisen muurahaispesään. Onko muita kenen mielestä tällä yhteiskunnalla ei ole varaa eikä tarvetta kaikenlaisille viikon lomasille kuntoutuksen tai sopeutumisen vuoksi. Nämä toiminnot on helppo nykyisin tehdä omalla paikkakunnalla ja verkossa.
Kuinka voidaan joillekin tarjota täysi ylläpito viikoksi samalla kun meillä ei pääse leikkauksiin tai hoivakoteihin?
Vertaistukea on saatavilla todella hyvin netistä. Lähipiirissäni nämä lomaset on vain ilmaisia lomia kylpylässä ja toki se mahdollisuus käytetään, itsekin käytin.
Kommentit (7)
Siitä ei ollut muuta hyötyä kuin ilmainen ruoka.
Joo, kyllä paljon järkevämpää ja taloudellisesti kannattavampaa on antaa ihmisten päätyä heti kerrasta työkyvyttömiksi sairauksiensa takia. Kuntoutukset on siis niin huuhaata, ettei mitään rajaa.
Toki jos työkykyä halutaan tukea, niin se voidaan tehdä näppärästi yksilökuntoutuksilla. Kerrotaan samat asiat jikaiselle erikseen. Se on ihanan kallista. Sehän on silkkaa säästöä, eiku...
Minä joudun leikkaukseen, sillä en saanut kuntoutusta silloin kun vaivan eteneminen oltaisiin voitu vielä pysäyttää oikeanlaisella kuntoutuksella. Se kuntoutus olisi ollut paljon halvempaa kuin leikkaus.
Minulla on ystävä, joka sairastaa vaikeaa reumaa. Nyt hänen 10 -vuotias lapsensa sairastui samaan. Oli minusta ihan kiva, että pääsivät sopeutumislomalle yhdessä. Myös leskeksi jääneille olleet mieluisia, kun usein leskeytymiseen liittyy yksinäisyys.
Kuntoutus ja ennaltaehkäisy on mielestäni fiksua. Mutta "väärään sairauteen" sairastuneena, joskus hieman ihmetyttää, kun toisessa yhtä hankalassa (tai ehkä vähemmänkin) on ties mitä kuntoutusta, vertaisryhmää ja tukea.
Mutta omassa taas ei tuollaisista tietoakaan. Itse sairaudenhoidon ja tutkimukset joutuu maksamaan yksityisellä omasta pussista, kun julkinen ei harvinaisempaa sairautta edes tunnista olevan olemassa tai osaa tai näe tarpeelliseksi tehdä mitään. Kuntoutuskursseista tai tuesta voi vaan haaveilla, sellaisia ei ole olemassa. Osaava fysioterapeutikkin pitää etsiä ja maksaa itse, jos on varaa.
Mä haluan viikon kuntoutuslomalle Espanjaan yms. Mulla on atopia ja vaikka mitä
On nuo kyllä aika turhia.
T. Sopeutumisvalmennuskurssille osallistunut