Joulukortin lähettäminen maksaa 10 mummonmarkkaa 🙄
Kymmenellä markalla olisi ennen euroa lähettänyt aika ison postipaketin ihan ulkomaille asti.
Kommentit (36)
Tokihan on aikaakin jo kulunut. Inflaatio nostaa hintoja non stoppina.
Sitten jotkut räyhäävät netissä, että ei saa nostaa palkkoja, eläkkeitä pitää leikata ja jäädyttihän hallitus nyt kelan tuetkin.
Sitten kummastellaan, kun ihmiset ei kuluta ja firmoja menee konkurssiin.
Oikeistolaiset eivät ole koskaan ymmärtäneet valtion- ja kansantaloutta. Hokevat vain jotain velasta ja on pakko. Samalla kuitenkin ottavat ennätysvelat.
Oikeisto on aina aiheuttanut laman. Lipposen aikana meni hyvin ja valtionlainaakin LYHENNETTIIN. Sitten astui oikeisto remmiin ja talouskasvu loppui siihen. Nyt ollaan tässä tilanteessa.
Kosahtaa se oikeistoa fanittavien omillekin nilkoille.
Pakettipalvelut rahastavat nyt viemällä kauas ja asiakas maksaa aina lisää ja lisää että tulee lähemmäs. Sinne osa kaataa lompakkonsa.
Yhdeksän korttia oli "pakko" lähettää. Iäkkäille ja muutama joihin yhteys vain joulukortit vaihtaen.
Hinnaksi tuli 40 euroa. Kaksi kaksiosaista, neljä korttia joissa postimaksu maksettu. Eli kortit ja viisi postikorttia.
Joskus saatoin lähettää 20 tai enemmän, 80-luvulla.
Paljonko olisi maksanut Kustaa Vaasan aikana?
Vierailija kirjoitti:
Yhdeksän korttia oli "pakko" lähettää. Iäkkäille ja muutama joihin yhteys vain joulukortit vaihtaen.
Hinnaksi tuli 40 euroa. Kaksi kaksiosaista, neljä korttia joissa postimaksu maksettu. Eli kortit ja viisi postikorttia.
Joskus saatoin lähettää 20 tai enemmän, 80-luvulla.
Korjaus, kortit ja viisi postimerkkiä.
Ärsyttää saada joka joulu kortteja. Vien ne samantein paperikeräykseen. Älkää lähettäkö niitä typeriä kortteja!
Minkä vuosikymmenen markanarvoon vertaat? Ja millaisella laskukaavalla? Se rahayksikön muutoksen aikainen kerroinhan ei ole enään pätevä.
Ennen lähetin 40 joulukorttia ja viime vuosina vain 5. Ei nykyisillä tuloilla ja hinnoilla pysty enää kaikille lähettämään.
Postin pomoportaalla on isot palkat ja bonukset. Aika monta postimerkkiä saa myydä ennen kuin ne katetaan.
muinaisjäänne. oli joskus ysärillä vielä ok. nykyään on whatupit ja facebook.
Vierailija kirjoitti:
Ennen lähetin 40 joulukorttia ja viime vuosina vain 5. Ei nykyisillä tuloilla ja hinnoilla pysty enää kaikille lähettämään.
Totta. Monella suomalaisella ei ole varaa joulukorttien lähettämiseen. Näin köyhää on Suomessa ollut viimeksi 1900-luvun alussa. Kapitalismi vie tuhkatkin pesästä.
Kallista on. Ikipostimerkki maksaa nykyään 2,5 euroa kpl, eli markoiksi muutettuna 10 markkaa.
Jos aikoinaan osti ns ikimerkkikuoria, joissa on siis se alin kotimaan kirjepostimaksu maksettu, olisi sillä inflaatiosta huolimatta tehnyt jonkinlaisen tilin.
Myös palkat ovat nousseet noista ajoista.
5€ maksoi se, jonka mä lähetin. Tosin siinä meni lahja samassa kuoressa 😎
Miten niin 10 mummonmarkkaa? Sehän olisi alle kaksi eurosenttiä, eikä varmasti lähde postikortti sillä hinnalla. Kyllä menee lähemmäs tonnia vanhaa rahaa, jos haluat postikortin lähettää.
Mummonmarkathan ovat tietenkin niitä ennen vuotta 1963 käytettyjä markkarahoja, joista leikattiin kaksi nollaa pois. Sen jälkeiset rahat olivat moderneja markkoja, joita käytettiin aina vuoteen 2002 asti. Markoistahan luovuttiin kokonaan lähes neljännesvuosisata sitten, eli eivät ole kauhean relevantteja rahayksiköitä enää.
Mun viimeinen palkka juuri ennen euroaikaa oli 21 000 markkaa. Mietipä sitä.
Ja mun palkka on 30 000 markkaa kuukaudessa.
Mitä sitten? Nyt maksetaan euroilla.