Ärsyttävä naapurin vanha ukko. Kyylää koko ajan naapureiden tekemisiä
Omakotialueella asuu vieressä. Asuu yksin ja aina kun olemme pihalla, hänkin ilmestyy pihalle. Ei koskaan puhu mitään lapsille eikä paljon muillekaan mutta kuuntelee koko ajan mitä naapurin pihalta kuuluu ja näkyy.
Seisoo tonttinsa rajalla ja tuijottaa. Mä ymmärrän tavallaan et jos omas elämäs ei mitään tapahdu, mutta en ite silti kehtais toljottaa asennossa naapurin pihalle.
Jonkun kerran näinä vuosina on tullu puhumaan ja jutut on tyyliin, tänä talvena on satanut lunta 25 kertaa, ja olen tehnyt lumitöitä 30 kertaa.
Sitten kun vastaa sille että joo, mielettömästi on tullutkin lunta tänä talvena niin tokasee; "no, semmosta se nyt vaan elämä on eikä me luonnonoloille mitään voida" ja häipyy.
MIKSI tulee juttelemaan kun tokaisee jotain töksöä kun toinen jotain vastaa, ja sitten häippäsee. Omituinen tapaus. Ihme kyylä.
En mäkään kyllä varmaan tykkäis jos joku suoraa kyttäis tänne ja kuuntelis.