kauan kestää saada patologin lausunto?
otetusta koepalasta. en huomannut kysyä, ja nyt tuskastelen vastausta odotellen...kauankohan tätä epävarmuutta jatkuu. :/
Kommentit (6)
Mulla otettiin tähystyksen yhteydessä vatsasta koepala. Patologin lausunto kesti kolme viikkoa saada.
Vastauksien saamiseen meni viisi viikkoa.
Jos leikataan epämääräistä syöväksi epäiltyä kasvainta, siitä voidaan lähettää koepala patologille joka tutkii sen HETI, samalla kun tiimi leikkaa salissa.
Akuutit jutut tutkitaan n. viikossa/kahdessa, siitä sitten hitaammin tulee esim. kontrollitahystyksissä otetut koepalat vaikka just mahasta tai suolesta. Kuusikin viikkoa on joskus itselläni vastausta odotettu. Rinnassa olevasta (hyvänlaatuisesta) patista sain vastauksen viikossa.
jos lausunto pyydetty kiireellisenä. Tämä maksaa hoitavalle yksikölle enemmän eli turhaan sitä ei pikana pyydetä.
Koska ap olet ollut ja mistä otettiin?
ja samalla otettiin virtsarakosta koepaloja. ap
kuvittelen jo kaikkein pahinta. ap