Uudenlainen tapa opettaa kieltä maahan muuttaneille
Maahanmuuttajille jopa 1600 euroa kuussa suomen oppimisesta Annamari keksi uudenlaisen tavan opettaa kieltä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/maahanmuuttajille-jopa-1600-euroa-k…
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Häh? On räsismiä vaatia osata jotain suomen kieltä...
*vaatia osaamaan.
Tarkkaan ottaen kyseessä ei ole uudenlainen opetusmetodi vaan rahan antaminen opiskelusta.
Moni matalapalkkainen työntekijä saa tuon verran palkkaa kuukaudessa. Toivottavasti kukaan ei viihdy tuossa kielikylvyssä 20 vuotta, koska helpompihan se on istuksia tuolilla opiskelemassa kuin vaikka tehdä raskasta siivoustyötä. Jotkut venkulat voivat tämänkin keksiä - keksinhän minäkin.
En jaksa katsoa uutista, mutta kerrotaanko siinä, mistä tämä Annamari saa ne rahat, jotka opiskelijoille antaa.
Vierailija kirjoitti:
En jaksa katsoa uutista, mutta kerrotaanko siinä, mistä tämä Annamari saa ne rahat, jotka opiskelijoille antaa.
Onlyfansista
Eikö se voisi olla toisinpäin? Tulee sakko, jos ei opi kuukaudessa tiettyä määrää suomea.
Mun tehtäväni edellisessä duunipaikassa oli opettaa työt uusille työntekijöille. No 90 prossaa uusista oli kielitaidottomia, koska oltiin just sellaisella matalapalkka-alalla, jonka työt demarit ja muut sosialistit haluaa teettää niillä. En alkanut pelleilemään enkun kautta, koska työhön tulijat eivät osanneet oikein sitäkään. Enkä minä osannut Afrikan ja lähiidän kieliä. Suomella siis lähdettiin liikkeellä. Ja kas, joka jannu oppi, kun ei ollu vaihtoehtoa.
Suomen oppii ilman rahaa, jos haluaa, mutta kun eivät halua opetella. Ei ole syytä opetella, kun eletään omassa yhteisössä tukien varassa, ja tulkit ja sosiaalityöntekijät hoitaa kaiken.
Häh? On räsismiä vaatia osata jotain suomen kieltä...