Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voi että! Miksi en saanut suutani auki :( miesystävä kysyi miten käyttäisimme ylimääräisen tonnin

Vierailija
07.04.2011 |

Elämme kädestä suuhun, mutta nyt olisi tulossa pientä ekstraa n. tonnin verran. Miesystävä kysyi minulta onko ideoita mitä voisimme sillä rahalla tehdä. Ja minä tyhmä vastasin vain ettei nyt tule mitään mieleen.



Olemme puhuneet aiemmin kihlautumisesta, mutta kun sitä ylimääräistä rahaa ei ole ollut, niin ne puheet on jäänyt hetkeksi unholaan. Miehelle mitkään "parinkympin" sormukset ei kelpaa. Ja nyt kun sitä ylimääräistä olisi, en vaan jotenkin tajunnut puhua niistä sormuksista. En oikein tiedä haluaako mies sitä enää, koska ei ole asiasta hetkeen puhuttu.



Mies ilmoitti sijoittavansa rahat, tai ainakin osan siitä autoon, mikä kyllä pientä fiksailua kaipaakin, jos ei muuta tärkeämpää ole.



Siinäkö meni mahdollisuuteni :(



Voisinkohan mitenkään vielä vinkata tästä haaveestani (ja toivottavasti myös miehen)?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja taas yksi jolla ei ole mitään käsitystä mitä "kihlautuminen" tarkoittaa. Se ei tarkoita sormuskauppaan menemistä. Varmaan te jo olettekin kihloissa?

Vierailija
2/3 |
07.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin ostin kihlasormuksen vasta muutama kuukausi häitten jälkeen.



Ei me sovimme hääpäivä jo minun ollessa raskaana, että sama kuin kastepäivä. Kihlasormuksia en halunnut, kun sormet muutenkin turvoksissa ja vähän oli myös vihkisormusta ostaessa. Päätin heti, että kihlasormuksen ostan vasta jälkikäteen. Eli siis pienemmän, jos tarvis ois ollut ja vihkisormus olisikin ollut vähän iso.



Eli siis sormuksilla ei ole mitään "virkaa"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kihlaus= sovitaan, että mennään naimisiin. Ilman naimisiinmenoaikeitakin voi sormuksia sitoutumisen merkiksi vaihtaa, mutta se ei ole kihlaus.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kaksi