Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Atopiaan vertaistukea?

Vierailija
14.11.2024 |

Oon 21v. nuori mies, ja olen koko ikäni sairastanut atooppista ekseemaa. Lapsena tauti oireili käytännössä koko ihossani; jaloissa, käsivarsissa, kämmenissä, kasvoissa ja päänahassa. Muistan lapsuudestani välillä aivan helvetillisen kutinan ja kivun, kun iho oli usein kauttaaltaan rikki ja haavoilla, joskus myös kunnolla infektoituneen märkäruven kanssa.

Murrosiän aikana tauti rauhoittui siihen pisteeseen, että se oireilee jostakin syystä enää oikealla puolella kehoani, ja sielläkin ainoastaan kämmenen sisäpuolella ja jalkaterässä. Keho ikäänkuin jakaantuu kahteen osaan, josta toisen iho on täysin terve ja toinen taas hyvin kuiva ja tulehtunut.

Sairastan myös ahdistuneisuushäiriötä, ja yleinen asia pätee myös minuun; voimakkaan stressin aikana ihoni menee aivan karmeaan kuntoon, se saattaa lehahtaa huonoksi jo yhdessä yössä. Ihminen on psykofyysinen kokonaisuus, ja pienikin normaalista poikkeava stressi tekee ihoni kunnon järkyttäväksi. Sairaudestani johtuen kyseessä on myös eräänlainen noidankehä.

Jatkuu...

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jatkoa aloitukseen...

Lapsesta saakka ihotautilääkärit ovat kokeilleet minuun monenlaista troppia, kortisonivoidetta ja valohoitoa. Joskus ne auttoivat, useimmiten eivät. Nykyään käytän päivittäin moneen kertaan perusvoidetta (keväällä ja kesällä päivisin Aqualan L, syksyllä ja talvella Aqualan Duo + yöksi kämmeniin Carbalania ympäri vuoden). Mikäli märkärupi iskee, niin voin lämpimästi suositella reseptivapaata pihkasalvaa kortisonivoiteen rinnalle tai sen tilalle. Luonnonlääke, tehokas ja turvallinen!

Ruokavaliosta sen verran, että aion hyvin pian vastoin kaikkia ravintosuosituksia alkaa syömään enemmän eläinrasvoja: margariini vaihtuu ingmariiniin tai oivariiniin ja maito kevyt- tai täydmaitoon. Useampi tuttavani on kertonut, että heidän atopiansa on lähtenyt parempaan suuntaan eläinrasvoja nauttimalla. Omega-3-kapseleita olen jo jonkun aikaa ottaanut päivittäin, ja se on jo itsessään parantanut ihoni kuntoa.

Tällä hetkellä voimakkasta stressistä johtuen ihoni on karmeassa kunnossa (opinnoissa paineita ja tuleva ulkomaanmatka stressaa), ja iho on rikki ja märkivä. Oloni on myös psyykkisesti aivan romuna, haluaisin välillä kuolla päästäkseni eroon tästä tuskasta tai vähintäänkin amputoida oikean kämmeneni pois. Miten te muut atoopikot pärjäätte tämän kirouksen kanssa?

Vierailija
2/10 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulee mieleen joku allergisuus. Mutta voit vaan kokeilemalla/poissulkemalla edetä. Onko helokkiöljykapseli tuttu. Muista että aina voisi olla huonommin. Opettele ajattelemaan positiivisemmin, ole itsesi puolella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Öljy? Esim ceridal

Vierailija
4/10 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli lapsena atooppinen iho ja tosi ikävä kun meni rikki ja kirveli. Rasvaa kului ja pesua vältettiin (hoitotyyli oli tämä silloin).

Minulla auttoi aurinko. Huomasin kun iho aina keväällä oli paremmassa kunnossa. Rupesin viettämään paljon aikaa ulkona. Liikunta auttoi myös. Huomasin myös että ihoni ei siedä villavaatteita tai synteettisiä vaatteita eikä karheita materiaaleja. 100%:nen puuvilla oli paras. Lehmänmaitotuotteiden poisjättäminen paransi ihon lopulta täysin (ei voita, maitoa, jogurttia, piimää, viiliä, juustoa jne.), jos joskus kylässä erehdyn ottamaan voita, iho lehahtaa heti punaiseksi ja alkaa kutina.

Vierailija
5/10 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tulee mieleen joku allergisuus. Mutta voit vaan kokeilemalla/poissulkemalla edetä. Onko helokkiöljykapseli tuttu. Muista että aina voisi olla huonommin. Opettele ajattelemaan positiivisemmin, ole itsesi puolella.

Minulle auttoi tuo helokkiöljy aikoinaan. 

Vierailija
6/10 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko kokeillut jättää maitotuotteet pois? Entä viljat? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kortisonikin voi aiheuttaa pahan ihottuman. Joskus oli lehdessä juttua atoopikkojen pahasta kortisoni-ihottumasta. Itselläni on käytössä aqualan duo ja helosan. Ne kosteuttavat, eivätkä tahmaa. Talvella pitää joskus laittaa vielä rasvaa kosteusvoiteen päälle. Onhan keliakia ym. sairaudet, lääkeallergiat yms. poissuljettu? 

Vierailija
8/10 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisin kans suositellut tota helokkiöljyä. D vitamiini ja omegat voi kans auttaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän, on hirveä vaiva. Olen jo yli 50v ja nyt onneksi jo pitkään ollut iho ihan hyvässä kunnossa. Mutta ihan karmeita vaiheita ollut, koko iho täynnä kutiavaa ihottumaa, olen ollut sairaalassakin, kun iho tulehtui. 

En tiedä, mikä auttaa, kokeilin homeopatiaa, kuuria ilman vehnää, maitoa, sokeria, joskus nämä auttoivat, joskus ei. Sitten taas kaikki ihottuma hävisi, vaikka söin tai tein mitä. Taipumus atopiaan on, mutta olen pärjännyt tosi hyvin jo vuosikausia. Toivottavasti sinulle käy samoin. 

Vierailija
10/10 |
14.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pärjään, kun käyn suihkussa joka päivä ja käytän hyviä voiteita (Aqualan L on mielestäni surkeimpia perusvoiteita ja Carbalan aiheutti ihoon vaan lisää kutinaa). Suosin luonnonkosmetiikkaa ja oikeita kasviöljyjä, perusvoiteista kelpuutan ainoastaan Probicaren.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kolme