Ostin epilaattorin, siistin kunnolla majavani ja karvat eivät ole kasvaneet takaisin!!
Ihan tavallinen hyvälaatuinen epilaattori, ajelusta kuukausia ja ihan pari karvaa sinne tänne on tullut takaisin..! Olisinpa tiennyt ja tehnyt sen aikaisemmin!!
Järkyttävää rehotusta katselin vuosikaudet..
Kommentit (6)
nimim vahalla ottaminen jo kyllästyttää!
Ihan tosi hyvä, en jaksanut enää höyläillä --> iho ärtyi näppylöille, vahalla tuli veresliha ja Veetillä uudet karvat kasvoi takaisin samantien.
Epilaattori aivan unelma! Ja iho siis sileä ja ehjä kun vauvan pylly!
ap
minua ei ainakaan satu yhtään, hieman vaan nippaa
ap
Itse ostin epilaattorin kun kyllästyin jatkuvaan höyläämiseen (karvani kasvavat nopeasti ja ovat tummia)
epiloin sääreni pari kertaa.
Sen jälkeen karvat alkoivat kasvaa sisäänpäin, ja jalat jäivät pysyvästi sen näköisiksi, kuin olisivat koko ajan kananlihalla :/ Sisäänpäinkasvavat karvatupet myös tulehtuvat, joten säärissäni on jatkuvasti siellä täällä muutamia tulehtuneita punaisia pilkkuja, paranevat, kun karvat sörkkii ulos, mutta ei todellakaan näytä kauniilta! Osasta karvatuppitulehduksista on jäänyt myös pyöreitä arpia sääriini, jotka näkyvät, kesäisin ne eivät edes rusketu joten "hienoja pilkkuja" sääret täynnä :/
Mikään kuorinta ja jatkuva rasvaus ei auta yhtään. Jos olisin tiennyt tällaisen olevan mahdollista muutaman epilointikerran johdosta, olisin ehdottomasti jättänyt kokeilematta! Höylääminen 100 kertaa pienempi paha.
Niin ja siis näistä epilointikerroista jo kohta 3 vuotta... kai ne karvatupet/juuret jotenkin vahingoittui pysyvästi, kun karvat kasvavat aina edelleen ihon sisään?
Säärissäkin siis jo tarpeeksi epämiellyttävää, saati sitten alapäässä.. onneks mä en ajellut epilaattorilla sieltä sentäs.
(tiedän, kaikille ei käy näin, mutta mulle kävi)
Ja mä en tarkoita nyt mitään kuorinta-aineella hivelyä, vaan kunnon kuorintaa merisuolalla tai karkeilla kuorintahanskoilla.
äkkiä takaisin, kun epiloin.