G: Ennenkuin aloin palstailla AV:lla, en tiennyt, että...
...nelikymppisenä ei saa enää pitää pitkää tukkaa.
Kommentit (60)
Mikä ihme on käsikakka?
hävettää yleisessä vessassa niin paljon että joku kuulee sen plumpsahduksen. Pitää ottaa paperia käsiin ja noukkia paska kädellä talteen ja sitten vasta hienotunteisesti pönttöön
Henkistä pahoinvointia, joka tulee esiin mm. haukkumalla toisia tällä palstalla ihan avoimesti.
Että merkki- lastenvaatteissa tiivistyy vanhemmuuden ydin.
Että on olemassa käsitteet Curlingvanhempi, virikelapsi, mamupatja, WT, AV-mamma...
Voiko tää olla totta?!:D
Mikä ihme on käsikakka?
hävettää yleisessä vessassa niin paljon että joku kuulee sen plumpsahduksen. Pitää ottaa paperia käsiin ja noukkia paska kädellä talteen ja sitten vasta hienotunteisesti pönttöön
niin kaiken tajunnan täyttävä asia (paino, tukka, vaatteet jne jne) että ulkonäkö on naisille naisen arvon mitta että ylipainolle on niin paljon selityksiä että ihmiset eivät tiedä mitä tuntevat ("pitäisikö loukkaantua ..." jne) että naiset eivät tunne kumppaneitaan, vaan kysyvät täältä mitä nämä tarkoittavat milläkin että ehkäisy "pettää" koko ajan että isovanhemmat ovat lastenhoito-automaatteja että lapsiperheet ovat niin yksinäisiä, tukiverkkoja ei ole (esim sisaruksia, ystäviä, naapureita) että naiset ovat kiinnostuneita toistensa pilluista (vittu mikä vittu-ketjut yms) että naiset eivät hallitse omaa sukupuoliterveyttään, kuten kuukautisiaan ja vartalonsa muutoksia kuukautisten aikana, eli heidän äitinsä ja elämänkokemus ei ole opettanut heille mitään. Samaan nippuun kuuluu myös "miks mun häppärit on (milloin minkäkinlaiset)"-ketjut että suomen kieli on hitaasti mutta varmasti hapertumassa ja tuhoutumassa (sitten puhutaan kaikki kimiräikkösenglantia?) että Johanna Tukiainen ja Martina Aitolehti ovat olemassa
Se, minkä olen oppinut AV:llä: Kaikki mikä ennen saattoi olla normaalia, ei ole enää. Ja normaalin mittaria ei oikeasti ole olemassakaan, on vain ääripäitä. Ja kaikesta voi vääntää ongelman, jos niin haluaa. Ja joku haluaa olla aina eri mieltä, jos ei muuta niin ihan vaan periaatteesta.
- Kakkasauna - "tehdä äitimammaset"
olevassa kylpyhuoneessa on wc-pönttö. Ei auta mitään vaikka kerrot että siellä ei kukaan ulosta saunomisen aikana. Kaikki av-mammat tietää että kyllä siellä paskotaan peräsuoli pitkällä samaan aikaan kun toiset yrittää saunoa. Paska roiskuu sinne lauteille asti. Tehdä äitimammaset on se, että on kirjautuneena tänne omalla nickillään (vahingossa) ja kehuu samalla itseään. Ihan legenda!
pissaile kännissä housuihinsa. Jotkut tekevät sitä tahallaan! Ole niin ollut out tästä. Ja viivapimpistä myös. Ja siitä, että kun vituttaa täytyy juoda alkoholia...
... Tältä palstalta olen lukenut idiooteimmat jutut koskaan. Edes suoli24 ei pärjää näille kaahokkeille. Onneksi joukkoon mahtuu ripaus empatiaa ja järkeviäkin kommentteja. Muuten ei kannattaisi tänne silloin tällöin kurkata.
mutta kyllä täältä välillä löytyy ihan helmiäkin. Ja järkeviä, asiallisia kommentteja. Ja voi huoletta ignoorata aasit. Eikä ne aina ees oo ihan tosissaan... kunhan tomuttavat mörköjään, joita eivät muuten uskalla ääneen päästää...
Vanhemmuudesta:
- Vaikka vauva ei saisi tarpeeksi ravintoa, imetettävä on, ei se muuten ole mikään oikea vauva, vaan (kuten nimi jo sanoo) KORVIKEvauva
- Lapset on hoidettava kotona kouluikään asti. En tosin ymmärrä miten kenelläkään normaalituloisella on tähän varaa, yhteiskunnan tuki kun loppuu kun lapsi täyttää kolme.
- Lasta ei missään tapauksessa saa laittaa päivähoitoon ennen kolmea ikävuotta tai muuten on lapsen psyyke pilattu lopullisesti.
- Oman elämän on loputtava kertakaikkiaan silloin kun saa lapsen. Vanhemmilla ei ole ikinä enää lupaa olla tarvetta käydä missään ilman jälkikasvua, kun niitä lapsia on kerran hankittu.
- Äiti on perheessä se joka tekee kaikki kotityöt -lasten hoito mukaanlukien. Isä käy töissä ja tuo perheelle rahaa, joten isää ei saa rasittaa tällaisilla asioilla. Tietysti isä saa halutessaan esim. leikkiä lasten kanssa kotona ollessaan.
Miehistä:
- Jokainen mies pettää. Jostain syystä. Varmasti.
- Oma mieheni on mitä ilmeisimmin homo, koska haluaisi kokeilla peppuseksiä.
Muuta ei juuri nyt tule mieleen, mutta onhan tässäkin jo paljon uutta ja ihmeellistä :)
Vanhemmuudesta:
- Vaikka vauva ei saisi tarpeeksi ravintoa, imetettävä on, ei se muuten ole mikään oikea vauva, vaan (kuten nimi jo sanoo) KORVIKEvauva
- Lapset on hoidettava kotona kouluikään asti. En tosin ymmärrä miten kenelläkään normaalituloisella on tähän varaa, yhteiskunnan tuki kun loppuu kun lapsi täyttää kolme.
- Lasta ei missään tapauksessa saa laittaa päivähoitoon ennen kolmea ikävuotta tai muuten on lapsen psyyke pilattu lopullisesti.
- Oman elämän on loputtava kertakaikkiaan silloin kun saa lapsen. Vanhemmilla ei ole ikinä enää lupaa olla tarvetta käydä missään ilman jälkikasvua, kun niitä lapsia on kerran hankittu.
- Äiti on perheessä se joka tekee kaikki kotityöt -lasten hoito mukaanlukien. Isä käy töissä ja tuo perheelle rahaa, joten isää ei saa rasittaa tällaisilla asioilla. Tietysti isä saa halutessaan esim. leikkiä lasten kanssa kotona ollessaan.Miehistä:
- Jokainen mies pettää. Jostain syystä. Varmasti.
Ja sen lisäksi vielä:
-kun olet lapsia tehnyt, niin itse ne hoidat ilman tukiverkkoja ja minkäänlaisia apuja
- subjektiivinen päivähoito-oikeus on itse pääpirun keksintö
- kaikki päiväkodit ovat niitä pääpirun esikartanoita. Jos joku väittää, että hänen lapsensa viihtyy päiväkodissa, niin syynähän on joko silloin piloille mennyt kiintymyssuhde tai silkka vale.
ja lapsen pitää istu selkä menosuutaan ainakin 3 vuotiaaksi,vaikka jalat ois katossa kun ei muuten mahdu istumaan enään.
En vissiin ole lukenut palstaa tarpeeksi (vasta muutaman kk:n).
eli just ne luuserit työttömät kotiäidit, jotka vatsamakkarat tursuten tukka rasvaisena laahustavat lähiöissä kiskoen Nico-Petteriä ja Janica-Monicaa kädestä, matkalla Alkoon ostaan pari sidukkaa. Älä huoli, kyllä sä vielä opit :)
tiennyt että
-ylipainoiset ja rumat eivät ole normaaleja ihmisiä
-lapset ovat robotteja jotka vanhemmat ohjelmoivat toimimaan tietyllä tavalla.
- että ihan tavalliset perheenäidit voivat olla vakaumuksellisia rasisteja.
lapset tehdään AINA itsekkäistä syistä, PAITSI jos olet lähemmäs tai yli 40. Silloin ei saa tehdä missään nimessä ESIKOISTA. Mutta vaikka 10. lapsi tuossa iässä on sallittua.
mammat täällä kyllä tietää ja neuvoo hoidon vaivaan kun vaivaan
Kikkelillänsä tietysti