Paljonko tienaat päivässä,
jos jaat palkkasi päiväansioksi, noin suurin piirtein? Ja mikä on kuukausipalkkasi ja ammattisi?
Kommentit (20)
Jäi vai sana pois. Eli 5 päivää viikko työpäivän mukaan,vai lasketaanko siis kk kaikki päivät mukaan?
Brutto vai netto?
Brutto helpompi laskea, kun nettona en muista ja virallinen jakaja on muuten 21,5 pv/kk. 197 € ja senttejä päälle.
Tulot vaihtelevat, ei ole kuukausipalkkaa. Päiväpalkaksi tulee 0,17 euroa ja olen pienyrittäjä.
Olen tienannut joskus 370 euroa päivässä 3 vuoden ajan. Nykyään noin 150 euroa.
Vierailija kirjoitti:
Brutto vai netto?
Brutto helpompi laskea, kun nettona en muista ja virallinen jakaja on muuten 21,5 pv/kk. 197 € ja senttejä päälle.
Bruttona palkat aina ilmoitetaan. Vai kerrotko työnantajalle palkkatoiveesikin nettona?
Yrittäjänä laskutan ihan asiallisesti päivästä, mutta en koko summaa nosta palkkana tietenkään ulos. Pystyn laskuttamaan 600-1200 euroa päivästä. Riippuen hieman asiakkaasta ja hommasta. Etätyö koneella, niin ei paljoa kustannuksia tule. Minimi YEL. Mutta palkkaa nostan vain sen verran kun rahaa satun tarvitsemaan. Nyt ei ole tullut esim. kesän jälkeen maksettua palkkaa itselleni ollenkaan. Kaikki rahat sisällä firmassa.
nettona tulee päivässä noin 210 €/arkipäivä, brutto 326 €/arkipäivä.
Työttömänä. Ansiosidonnainen+pääomatulot olivat viime kuussa 170€ päivälle. En saa muita tukia.
252 euroa työpäivässä. Voit ihan itse laskea siitä kuukausipalkan.
T. Äikänope
18 v samassa työpaikassa töissä ja päivääkään en ole palkatonta ottanut mutta ens kuussa tulen ottamaan yhden päivän palkattomana niin sittenhän se selviää. N. -100 e olen varautunut, toivottavasti ei yli satasta lähde palkasta kun muutenkin pieni palkka.
Vähän alle 400 palkkatyöstä mutta niinä päivinä kun teen lisäksi sivutoimista yritystoimintaa niin tuohon päälle jotain 100-1000 euron väliltä.
Noin 90e. Rankka duuni. Pyhinä 200e
Vierailija kirjoitti:
Noin 90e. Rankka duuni. Pyhinä 200e
Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
Pitääkö siis laskea 30 päivän mukaan 5 päivää viikossa?