Suosittele hyviä dekkarikirjailijoita
Tykkään lukea Mary Higgins Clarkin, Tuuli Rannikon ja Liza Marklundin kirjoja. Mitä muita samantyylisiä kirjailijoita on?
Kommentit (14)
Olen lukenut kaikki,eikä mikään ole ollut huono.
Oikeasti loistavia
Mainittu Karin Fossum
Jo Nesbo
Åke Edwardsson
Henning Mankell
Sinäkö sen päätät mikä on hömppää ja mikä loistavaa?
Todella viihdyttäviä, vei kokonaan mukanaan. Niitä on vain kolme, trilogia, pitää lukea järjestyksessä. "Miehet, jotka vihaavat naisia", "Tyttö, joka leikki tulella", ja "Pilvilinna, joka romahti". Jään kaipaamaan jatkoa Lisbethin elämälle, mutta valitettavasti kirjailija kuoli yllättäen:-((
suurin osa lukijoista sijoittelee kirjoja samaan kohtaan asteikkoa.
Jos vaikka otetaan joku hieno, palkittu kaunokirjallinen teos ja Harlekin-romaani, niin varmaankin siinä kohtaa ainakin pystytään sanomaan että toinen on hömppää ja toinen ei. Vai onko niin? Onko kaikki samanarvoista ja mitkä on mittarit. Kas siinä kysymys.
todella koukuttavia kirjoja, kaksi ekaa olen jo lukenut ja kolmatta vielä säästelen...
suurin osa lukijoista sijoittelee kirjoja samaan kohtaan asteikkoa.
Jos vaikka otetaan joku hieno, palkittu kaunokirjallinen teos ja Harlekin-romaani, niin varmaankin siinä kohtaa ainakin pystytään sanomaan että toinen on hömppää ja toinen ei. Vai onko niin? Onko kaikki samanarvoista ja mitkä on mittarit. Kas siinä kysymys.
Kyllä mun mielestä KAIKKI tässä ketjussa mainitut kirjailijat menevät kategoriaan viihdekirjallisuus. Jotkut Sinuhet ym ovat sitten ihan eri luokassa. Eli onko nämä nyt hömppää, minun mielestä ei. Harlekiinit ovat sitä hömppää.
Rei Shimura -kirjat. Löysin itse ne tänä kesänä.
Toinen on Sue Graftonin aakkosdekkarit, yllättävän hyviä.
jos yhtään huumoripitoisesta tykkää, niin lämpimästi suosittelen Lawrence Sandersin dekkareita. Varsinkin Kuolemansynti-kirjat.. Hulvatonta huumoria!
Aivan loistavia kirjoja varsinkin ne joissa Hanne Wilhelmsen pääosassa (toki myös ne joissa Inger Johanne Wik pääosassa hyviä)
Kannattaa lukea kirjat järjestyksessä:)
Kirjoissa on kaikkea, loistavat henkilöt, hyvää dialogia, jännitystä, myös ajankohtaisia asioita sivutaan jne. Itse pidän Eniten juuri Anne Holtin Ja Liza Marklundin kirjoista, väittäisin että jos toisen teoksista pitää, pitää toienkin:) Tosin onhan kirjoissa paljon eroja...;)
Tuuli Rannikko ei ollut hyvä. Vaikka onkin omakohtaisesti kokenut ne Lontoon ja Rivieran rahapiirit joista kirjoitti niin ei silti saanut mitään eloa tekstiinsä.
Jarkko Sipilä, on niin realistista, ei seksi kohtauksia niin kuin yleensä muilla mieskirjailijoilla eikä niitä iänikuisia ruoka-aiheita niin kuin naiskirjailijoilla
Viveva Sten
Camilla Lackberg
Ninni Schulman
Ruth Ware.
ihan mahtavia kaikki.
Esim. "Piru valoa kantaa" on ihan mielettömän hyvä!