Alkoholin vaikutus keski-ikäisenä
Onko muilla vastaavaa, että alkoholista ei saa enää sitä iloista, hyväntuulista ja energistä oloa? Ehkä ihan hetkiseksi nousuhumalan aikana kun vaikka pari skumppalasillista juonut. Todella nopeasti sitten iskee väsymys, ei pysty enempää juomaan, haluaa lähteä kotiin, ja jopa huono olo. Juomista riippumatta.
Elimistön tottumisesta ei ole kyse, kun käytän alkoholia suht harvoin, muutaman kerran vuodessa illanvietossa. Onko tämä sitten harjoituksen puutetta enemmänkin? Vai jokin sairaus...Olen havahtunut tähän kun täytin 40 että en enää saa alkoholista mitään kivaa olotilaa. Sen vuoksi jääkin pariin lasilliseen nykyään.
Kuitenkin tunnen useampia 40- 50-vuotiaita ihmisiä jotka jaksavat bilettää ja jatkaa iltaa aamun tunneille saakka ja juomia menee reippaasti.