Arjen pyörittäminen on ajanut minut eron partaalle
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010770217.html
"Lukijan mielipide|On välttämätöntä huomata perhedynamiikan vääristymät ja jakaa työt tasaisemmin."
"Silti onnistuin touhukkaampana osapuolena haalimaan itselleni ihan liikaa säätämistä, josta en enää ole osannut hellittää."
Tässä onkin usein se juurisyy: naiset tosiaan haalivat asioita itselleen, kun eivät kestä nykyaikaisen miehen kykyä hoitaa asiat paljon rennommin ja fiksummin! Naiset pelkäävät miesten tulevan reviirilleen ja kaikille paljastuu, että ovat draamailleet ihan turhaan metatyöstä sun muusta kaikki nämä vuosikymmenet!
Voi vain kuvitella, kuinka helpottunut tämän pariskunnan mies on, kun saa vuoroviikot olla rauhassa lastensa kanssa ilman kontrollifriikkikä vaimoa ja sitten vielä ihan omaa aikaa vapaat viikot (juuri näin kävi itselleni) ja sitten pian x-vaimo soittikin ja itki takaisin. :DDD (en mennyt)