Tämän vuoden joulukalenterit menevät jo hävikkiin
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ffffca68-63ed-488c-8cc7-e3687e1f42da
Joulukalentereilla outo kohtalo tänä vuonna
Vielä ei olla edes marraskuun puolella, mutta joulukalentereita on ehtinyt jo mennä hävikkimyyntiin.
Tekijän kuva
Riika Tauriainen
Eilen klo 21:38
Osa joulukalentereista menee jo nyt hävikkiin, kertoo Henriikka Raussi hävikkiverkkokauppa Fiksuruoasta.
Raussi vastaa Suomen markkinoinnista Fiksuruoalla. Fiksuruoka myy hävikkiin meneviä tuotteita edullisemmin kuluttajille.
Nyt meille on tullut muihin vuosiin verrattuna paljon aikaisemmin hävikkiin meneviä joulukalentereita myyntiin. Tämä on hyvin poikkeuksellista, Raussi kertoo.
Joulukalentereita löytyy tälläkin hetkellä Fiksuruoan verkkokaupasta. Hävikkimyynnissä olevat joulukalenterit ovat suklaakalentereita.
Meillä ei ole aiemmin ollut tällaista tilannetta. Yleensä joulukalenterit tulevat meillä myyntiin vuoden vaihteessa, kun sesonki on ohi, Raussi kommentoi.
Kommentit (4)
Sesonkiaika. Se, mikä jää nyt myymättä, on todennäköisesti myymättä joulun jälkeen. Kaupoilla on hyvät ohjelmat, jotka osaavat ennakoida ja vertailla myyntiä edellisiin vuosiin.
Käsittämätöntä. Kaupat ostavat siis edellisvuoden myynnin mukaan ja loput jäävät hävikkiin.
Tässä on vielä yli kuukausi koko kalenterikauden alkuun aikaa. Meidän perheessä eletään vielä syksyä, joulusesongin aika alkaa vasta kuukauden päästä jolloin kalenterit ostetaan.
Muutaman vuoden päästä kalenterit tulee varmaan myyntiin jojuhannuksena jos niiden kauppoihin tuloa aikaistetaan tätä tahtia kun viime vuosina.
Teidän oma vikanne kun ette osta tarpeeksi usein joulukalentereita, turha tulla tänne palstalle valittamaan.