Jos olisit rikkaat ja rahattomat-ohjelmassa
Olisitko rikas vai köyhä? Paljon sinun viikkobudjettisi on? Itse olisin köyhä ja viikkobudjettini on 100 e.
Kommentit (18)
Rikas, viikkobudjetti 1800 euroa. Siihen kuuluu asuminen, ruoka, muut menot ja sijoitukset.
Köyhä. Viikkobudjetti 0 euroa. Siitä on hyvä lähteä miettimään mistä kerää ruokansa.
Olisin keskituloinen noin. 500e viikkobudjetilla eli 2000e nettokuukausituloilla. Jos olisi lapsi tai pari, niin sitten päästäisiin köyhiksi.
Köyhä, nyt budjetti nolla euroa, jossain vaiheessa toivottavasti 35€. Jos siis puhutaan asumiskulujen jälkeen jäävästä käyttö rahasta.
Olisin se rikas. Olen tosin ymmärtänyt, että viikkobudjetti on käyttörahojen mukaisesti, ei siis sijoituksiin, vastikkeisiin, veroihin jne. menevää rahaa. Silloin se kanssani kotia vaihtava köyhä saisi 120 e ja 400 neliön asunnon. Tuon enempää minulla ei viikossa mene ruokaan, vaatteisiin, terveydenhoitoon jne.
Olisin ehkä hyvävarainen, mutta en rikas, ja viikkobudjetti olisi aika pieni. Rikas on se, jolla miljoonia rahaa, ja pystyy tuhlaamaan joka viikko.
Minä haluaisin kokeilla 50e budjettia. Luultavasti siitä säästyisi puolet, kun ostaisin soijarouhetta, makaronia, porkkanoita ja kahvipaketin.
Itselle on epäselvää kuinka tuo viikkobudjetti lasketaan. Pelkkä nettotulo/4 olisin lienee rikas mutta kun poistetaan asuntolaina, työsuhdeauto, vastike, sijoitukset niin sitten olisin tuossa välissä varmaan. Oma viikkobudjetti on n. 400-500 euroa.
Ehkä jos olisin superrikas, eikä kodissani olisi mitään hävettävää, niin miksipä ei. Näissä ahtaissa köyhän olosuhteissa, joissa nyt asun, en saisi heniklökohtaisia tavaroitani minnekään piiloon tai muualle siksi aikaa, joten en voisi kenenkään antaa asua nykyisessä kodissani sen takia.
Vierailija kirjoitti:
Minä haluaisin kokeilla 50e budjettia. Luultavasti siitä säästyisi puolet, kun ostaisin soijarouhetta, makaronia, porkkanoita ja kahvipaketin.
Tarvitseeko tämän takia päästä televisioon?
No, en menisi tuollaiseen ohjelmaan mistään summasta. Mutta totta kai olisin mieluiten se rahaton, koska silloin saisin viikoksi tuhlattavaksi reilusti enemmän rahaa kuin nyt, vaikka nytkin tulen oikein hyvin toimeen!
Olisin ns. "sikarikas", sillä ohjelmassa draaman kaaren saattamiseksi vain hieman parempituloisista tehdään keinotekoisesti rikkaita vähättelemällä menopuolta. Todellisuudessa olemme ihan "tavis"-perhe n. 0,5M bruttovuosituloilla.
Oisin rikkaa puolella koska minulla jää enemmän rahaa kun köyhällä. Viikkobudjetti ois ehkäpä 400 euroa. Eli keskituloinen olen.
Vierailija kirjoitti:
Itselle on epäselvää kuinka tuo viikkobudjetti lasketaan. Pelkkä nettotulo/4 olisin lienee rikas mutta kun poistetaan asuntolaina, työsuhdeauto, vastike, sijoitukset niin sitten olisin tuossa välissä varmaan. Oma viikkobudjetti on n. 400-500 euroa.
Minä taas ajattelin niin, että kuinka paljon olisi varaa törsätä. Käytän vähän rahaa, kun ei ole mitään lainoja ja asumiskustannukset pienet, joten suurin osa nettopalkasta menee säästöön.
Ilmeisesti "rikas" kun tässä Suomi-versiossa ne "rikkaat" ovat lähinnä keskituloisia kuten itsekin. Käytettävissä oleva viikkobudjetti on 1750 €, mikä on aika tyypillinen tuossa ohjelmassa oleville "rikkaille".
oikeampi nimi olisi köyhät ja keskituloiset
Varmastikin rahaton. En ikimaailmassa menisi ohjelmaan ellei olisi todella kova rahan puute.
En varmasti ikinä olisi niin nolossa ohjelmassa mukana.