Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi en saa pankista lainaa

Vierailija
08.10.2024 |

Minulla on luottotiedot kunnossa eikä ole velkoja / luottoja mihinkään. Yritin hakea käyttölainaa mutta ei myönnetä mistään. Mistä voi olla kyse ?

Tuloni on 1515€ verojen jälkeen ja vuokrani on 688€/kk. Jotenkin outo fiilis koko hommassa. Siis yritin esim 6000€ ja erät noin 100€/kk enkä saanut sitäkään.

Kommentit (25)

Vierailija
21/25 |
03.02.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on todella yleinen ja turhauttava tilanne. Syy löytyy usein pankkien "stressitestistä": vaikka sinulle jää käteen 827 €, pankki saattaa laskea, että yksinasuvan minimielinkustannukset ovat nykyisellä hintatasolla esim. 850900 €. Tällöin heidän laskurinsa antaa automaattisen hylkäyksen, vaikka oma budjettisi pärjäisikin.

 

Pankit katsovat nykyään pelkkien tulojen sijaan entistä tiukemmin tuota marginaalia. Jos perinteinen pankki sanoo ei, monet ovat siirtyneet katsomaan joustavampia vaihtoehtoja, jotka painottavat eri asioita arvioinnissa.

Löysin tästä juuri hyvän ja tuoreen yhteenvedon, jossa käydään läpi Plus 1 Lainan kaltaisia palveluita ja sitä, miksi ne saattavat myöntää lainaa silloinkin, kun perinteinen pankki kieltäytyy (myös maksuhäiriötilanteissa):

 

https://luotettavalaina.fi/plus-1-laina-kokemuksia-2026-saako-sielta-oi…

 

Kannattaa tsekata tuo, siellä on avattu aika hyvin noita hylkäysten todellisia syitä ja sitä, miten hakemuksen voi muotoilla paremmin.

Vierailija
22/25 |
20.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun oli yhdessä vaiheessa ihan mahdoton saada lainaa. Mistä tahansa pankista haki netin kautta, niin tuli kielteinen päätös. En ymmärtänyt ollenkaan, kun luottotiedot oli kuitenkin kunnossa ja tulot sellaiset, että jotain lainaa olisi kyllä pitänyt pystyä saamaan. Ei ehkä mitään valtavaa, mutta kun edes pientä lainaa ei tarjottu. 

 

Jotenkin sitten kuulin, että pankit käyttää nykyään osana automaattisia päätöksiä tulorekisterin tietoja: https://www.suomi.fi/palvelut/tulorekisteri-verohallinto/9657359a-a882-… ja sitten omalla kohdalla oli kaikissa kuukausissa 0€ tulot, vaikka tuloja oli oikeasti. Kun tuon oppi, niin tuli selkeyttä asiaan ja sitten myöhemmin myös lainaa on taas saanut. Eli kannattaa tarkistaa kyseisen rekisterin tiedot, jos tuntuu, että lainaa ei saa, mutta ei tunnu olevan mitään järkevää syytä tuolle. Jos tuota ongelmaa ei ole, niin ehkä sitten vain väärät pankit? Kaikenlaista tarjontaahan on nykyään: https://lainafakta.fi/laina-joka-myonnetaan-kaikille/ joka voi soveltua niihin tilanteisiin, kun tuntuu, että vaikkapa oma pankki ei ole valmis myöntämään lainaa.

 

Ikärajatkin toki voi olla joskus ongelma, vaikka periaatteessa täysi-ikäinen voi saada lainaa, niin monen pankin alaikäraja lainalle on 20-23 vuotta. Joillakin on myös yläikäraja, ja tuo voi olla osittain yhteydessä laina-aikaan. Eli vaikka, että hakijan ikä nyt + laina-aika ei yhdessä saa olla yli 75 tms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/25 |
20.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen töissä, tulot nettona noin 1900 e/kk. Säästössä on 50 000 e ja hain 40 000 euron asuntolainaa ostaakseni noin 80 000 e maksavan asunnon (Helsingin ulkopuolella yli 10v ikäiset asunnot on halpoja). En saanut lainaa, kehottivat ryhtymään asuntosäästäjäksi ja säästämään 50 e/kk osoittaakseni, että kykenen siihen (ei kiinnostanut, että oli jo säästöjä). 

Sain lainan yksityiseltä taholta pankkia paremmilla ehdoilla. Siinä vaiheessa pankissa herättiin, kun tyhjensin säästötilini: onko minulla menossa rahanpesu, mihin rahat olen laittamassa, mistä olen saanut rahat jne. Siinä sitten selvitin, että ostin asunnon ja kuten itsekin näette, säästin palkasta 7 vuoden ajan.

Vierailija
24/25 |
20.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisiko mennä töihin ja lopettaa Kelan tukien varassa eläminen niin sitten lainaa saa helpommin.

Vierailija
25/25 |
20.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

En saanut joskus lainaa 3500 euron nettotuloilla. Olisin ostanut asunnon 70000 eurolla. Hain sitä 70000 lainaa. Säästin sitten 6 vuotta ja ostin asuntoni ilman lainaa.