Miksi joka paikassa väitetään, että rakkauden liekin saa uudelleen syttymään
....jos se on ollut joskus olemassa. Olen reilusti yli 50 vuotias nainen ja kyllä minulla on ainakin tunteet muuttuneet lähinnä inhoksi ja jo kauan ennemmin kuin 4 suhdettani on kariutunut. Yhdenkään kanssa en ole halunnut olla missään tekemisissä suhteen jälkeen. Enkä ole hetkeäkään kaivannut mitään. Lähinnä miettinyt, mitä helv....olen oikein aikanaan nähnyt. Pisin suhde oli 18 vuotta. Vanha suola ei ole todellakaan janottanut. Yhdestä eroon pääseminen vaati poliisin väliintuloa, enkä ole katunut hetkeäkään, että mies lopetti siten lähestymisyritykset.
N.56
Kommentit (13)
Ihmisiä yritetään aivopestä pysymään kuolleissa suhteissa. Sanotaan jopa, että se on ihan luonnollinen jatkumo, että läheisyys loppuu. Miksi elää suhteessa, jossa ei ole mitään läheisyyttä. Toinen ei pahimmassa tapauksessa tarjoa edes lohdutusta halauksin. Sitten vaan pitäisi herättää kipinä vaikka ostamalla uusia huonekaluja. Ei kai kukaan niele tällaista neuvoa suhteen uudelleen heräämiseksi.
"Miksi joka paikassa väitetään, että rakkauden liekin saa uudelleen syttymään"
Yleensäkin lohduttaminen on silkkaa valehtelua. Lohduttaja puhuu, kuin olisi uskottavaa, vaikka itsekin tietää, että se on satua. Kynis.mi
Sanoitukset
I was tired of my lady
We'd been together too long
Like a worn out recording
Of a favorite song
So while she lay there sleepin'
I read the paper in bed
And in the personal columns
There was this letter I read
If you like piña coladas
And gettin' caught in the rain
If you're not into yoga
If you have half a brain
If you like makin' love at midnight
In the dunes on the cape
Then I'm the love that you've looked for
Write to me and escape
I didn't think about my lady
I know that sounds kinda mean
But me and my old lady
Had fallen into the same old dull routine
So I wrote to the paper
Took out a personal ad
And though I'm nobody's poet
I thought it wasn't half bad
Yes, I like piña coladas
And gettin' caught in the rain
I'm not much into health food
I am into champagne
I've got to meet you by tomorrow noon
And cut through all this red tape
At a bar called O'Malley's
Where we'll plan our escape
So I waited with high hopes
And she walked in the place
I knew her smile in an instant
I knew the curve of her face
It was my own lovely lady
And she said, "Oh, it's you"
Then we laughed for a moment
And I said, "I never knew"
"That you like piña coladas
And gettin' caught in the rain
And the feel of the ocean
And the taste of champagne
If you like making love at midnight
In the dunes on the cape
You're the lady I've looked for
Come with me and escape"
If you like piña coladas
And gettin' caught in the rain
If you're not into yoga
If you have half a brain
If you like making love at midnight
In the dunes on the cape
I'm the love that you've looked for
Write to me and escape
Yes, I like piña coladas
And gettin' caught in the rain
I'm not much into health food
I am into champagne
I've got to meet you by tomorrow noon
And cut through all this red tape
At a bar called O'Malley's
Lähde: Musixmatch
Lauluntekijät: Rupert Holmes
Kappaleen Escape (The Piña Colada Song) sanoitukset Wb Music Corp., Holmes Line Of Music Inc.
Sanonta -ruoho ei ole vihreämpää aidan toisella puolella- on täyttä kukkua. Jos ei enää rakasta puolisoaan eikä tunne mitään vetoa, niin miksi jäädä kitumaan. Tuossa tilanteessa ihminen on varmasti onnellisempi yksin tai jonkun muun kanssa.
Itse olen sellainen, että tunteiden hiipuessa ne ei enää muuksi muutu. Ehkä siksi en ole koskaan palannut yhteen yhdenkään exän kanssa. Vaikka olen vahvasti tunneihminen, niin se ei tarkoita sitä, että rakastaisin toista rajattomasti hamaan tappiin asti. Kun tunteet hiipuvat, niin sitä ei pysty estämään. Ja jokaisen kumppanin kohdalla ne minun tunteet on aina hiipuneet. En tiedä miksi noin aina käy. Olen monesti kyllä jatkanut suhdetta, vaikka tunteeni ovatkin muuttuneet lähinnä kaverillisiksi. Suhde on sitten ajan myötä hiipunut molemmin puolisesti niin, että kumpikin haluaa erota.
Kyllä se mahdollista on löytää toinen uudelleen. Noissa teidän tapauksissa on kyse siitä, että loukkaantumisen tunteet rasittaa, niitä ei käsitellä ja ne estää lopulta kaikki hyvät tunteet suhteessa. Liekin uudelleen sytyttämisellä tarkoitetaan usein sitä, kun suhde tulee arkiseksi ja toisesta ei jaksa enää innostua kun siihen suhteeseen ei ole panostettu. Jos ei ole negatiivisia tunteita pohjalla niin intohimo on melko helppoakin palauttaa. Silloin jos on asioita käsiteltävänä niin niitä pitää hoitaa, mieluummin sitä mukaa mutta jälkikäteenkin se voi onnistua. Ihmiset luulee, että suhteen on oltava jatkuvaa tunteiden paloa, vaikka oikeasti siihen voi kuulua pitkiä tylsyyden jaksoja tai sellaisia aikoja, jolloin omat tarpeet ei tule kunnolla tyydytetyksi. Kärsivällisyydellä ja luottamuksella, ettei toinen lähde kävelemään, pääsee jälleen parempaan aikaan. Sitä se sitoutuminen tarkoittaa.
Jos oikeasti kaikki tunteet toista kohtaan on kuolleet, eikä huvita edes yrittää enää, niin tuskin ne siitä korjaantuu. Eteenpäin vaan. Itselle kävi niin että kuuden vuoden suhde kariutui jatkuviin riitoihin, epäluottamukseen ja muihin ylitsepääsemättömiin ongelmiin. Erosimme eikä oltu tekemisissä muutamaan vuoteen. Kummallakin elämä jatkui tahoillaan. Törmäsimme sattumalta eräässä tilaisuudessa ja olikin taas hauskaa nähdä ja jutella.Molemmat sinkkuja samaan aikaan. Tilaisuuden jälkeen nähtiin kahvilla ja jollain tavalla päästiin ystävyyden tasolle. Nähtiin uudestaan ja vielä uudestaan ja nyt vuosi myöhemmin ollaan pariskunta. Ja ihme kyllä ei olla sorruttu samoihin virheisiin mitä oli vuosia sitten.Eikä toisteta samaa kaavaa. Parisuhde voi paremmin kuin ikinä ja rakkautta on ehkä jopa enemmän kuin koskaan. Paljon on juteltu, tietoisesti sovittu ettei palata enää vanhoihin asioihin ja molemmat on sitoutunut panostamaan ihan uudella tavalla. Oma kokemus on että on mahdollista rakastua uudestaan ja palauttaa liekki. Se vaatii paljon tahtoa ja yritystä ja sen että molemmat on mukana. Itseään tai toista ei voi väkisin pakottaa tai vaatia tuntemaan mitään. Lisään vielä että olimme reilusti aikuisia jo ensimmäisen kerran seurustellessamme.
rakkauden liekin saa uudelleen syttymään kun on uusi henkilö johon rakastua
Liekki mikä, ja kristillisyyteen taitaa tuo avioliiton ihanne kuulua, mutta tuo liekkihomma on nyt ihan vieras asia. Ehkä olen jo niin paatunut ateisti, etten muista tuollaista.
Vierailija kirjoitti:
Jos oikeasti kaikki tunteet toista kohtaan on kuolleet, eikä huvita edes yrittää enää, niin tuskin ne siitä korjaantuu. Eteenpäin vaan. Itselle kävi niin että kuuden vuoden suhde kariutui jatkuviin riitoihin, epäluottamukseen ja muihin ylitsepääsemättömiin ongelmiin. Erosimme eikä oltu tekemisissä muutamaan vuoteen. Kummallakin elämä jatkui tahoillaan. Törmäsimme sattumalta eräässä tilaisuudessa ja olikin taas hauskaa nähdä ja jutella.Molemmat sinkkuja samaan aikaan. Tilaisuuden jälkeen nähtiin kahvilla ja jollain tavalla päästiin ystävyyden tasolle. Nähtiin uudestaan ja vielä uudestaan ja nyt vuosi myöhemmin ollaan pariskunta. Ja ihme kyllä ei olla sorruttu samoihin virheisiin mitä oli vuosia sitten.Eikä toisteta samaa kaavaa. Parisuhde voi paremmin kuin ikinä ja rakkautta on ehkä jopa enemmän kuin koskaan. Paljon on juteltu, tietoisesti sovittu ettei palata enää vanhoihin asioihin ja molemmat on sitoutunut panostamaan ihan uudella tavalla.
Ihana kuulla, että onnistuitte! <3
Rakkaus kasvaa luottamuksesta, ja jos luottamus menee, aika harvoin siitä on paluuta.
En suosittele uudelleen lämmittelyä kenellekkään. Itse erosimme loputtomien konfliktien takia ex mieheni kanssa. Miehellä oli kokoajan jotain salattavaa ja ihme touhuja meneillään. Olimme erossa yli vuoden ja sitten tapasimme (virhe) Mies oli todella kärsineen näköinen ja minun tuli häntä sääli. Iski sellainen hoivavietti.... Palasimme yhteen parin viikon tunnustelujen jälkeen ja luulin, että mies olisi oppinut jotain. Aika nopeasti vanhat tavat alkoivat taas nostaa päätään. Yritin kuitenkin kestää, kun olin lähtenyt siihen uudestaan. Meni vähän yli 2 vuotta ja kaikki oli palanut ennalleen, eli miehellä oli selvästi muita naisia kierroksessa ja minä olin hänelle pelkkä hyödyke. Jätin miehen ja kadun katkerasti, että aloin uudelleen pask...suhteeseen. Ei ihmiset muutu. Vanhat tavat palaa lopulta takaisin, kun taas oletetetaan, että tilanne on turvattu vehkeilyyn ja kaltoinkohteluun. Nyt on mennyt lähes 2 vuotta ja aina vaan harmittaa, että haksahin uuteen yritykseen, sillä vuosia tässä on kulunut paljon hukkaan.
Eiköhän noissa tapauksissa ole kyse siitä, että rakkauden on vain luultu sammuneen, ja sitten lopulta tajutaan että se ei ole totta. Niin on käynyt kerran itsellenikin.
Se kuuluu vanhaan kristilliseen oppiin jonka mukaan ihminen on hyvä vain jos panee samaa ihmistä hautaan asti.
Ei se kuollut rakkaus enää herää. Ei kannata jäädä odottelemaan.