Apua, pyykkikone tekee pyykistä tunkkaisen hajuista!
Joku jätti luukun kiinni ja kone oli sen jälkeen käyttämättä useita päiviä. Olen puhdistanut suodattimet, pyörittänyt ysikympin ohjelman, käyttänyt etikkaa. Mikään ei ole auttanut eikä ole nyt yhtäkkiä varaa ostaa uutta konetta. Kyllä ärsyttää!!
Kommentit (22)
Osta pyykkikoneen puhdistusainetta ja pese sillä.
Ps. Onko vaatteet pilalla ikuisiksi ajoiksi vai voiko hajun saada vielä pois?
Pese nukkasihti ja käytä välillä 60C ohjelmaa. Pikapesua ei koskaan.
Vierailija kirjoitti:
Puppa auttaa ei hätää! 👴🏻👍🏻🔥🍆
Puppa on hyvä ja kertoo mitä tehdä.
Kokeile vielä kuumin mahdollinen ohjelma ja sitruunahappopesu. Puhdista sihdit ja muut, etikka huuhteluveteen vielä lopuksi.
Kokeile sitruunahappoa. Saa ruokakaupoista/apteekista ja muistaakseni siinä on ohje, miten käytetään pyykkikoneen puhdistamisessa.
Päältä- vai sivulta täytettävä? Pese kumitiivisteet.
Ota koneen töpseli pois seinästä. Tyhjennä ja pese koneen nukkasihti, pyyhi tiivisteet ja niiden välit kunnolla rätillä käyttäen esim mietoa käsitiskinestettä. Irrota ja tiskaa pesuainelokero, pyyhi myös sen alta ja takaa. Sen jälkeen pese kone sitruunahapolla. Sitruunahapolla pesun jälkeen pyöräytä vielä kertaalleen 90 asteen pesuohjelmat hyvin pienellä määrällä pyykkipulveria. Sen jälkeen jätä kaikki luukut auki kuivumaan, myös pesuainelokero. Anna koko koneen kuivua ja tuulettua pari päivää. Testaa sitten, haiseeko vielä.
Luukun ku.itiivisteen kunnollisen puhdistuksen jälkeen pese vain lalanapyykkiä 90 asteessa ja kuivata se ulkona.
Jos lakanatkin tämän jälkeenkin haisee, pesukoneessasi asuu peelsebubi. Hanki manaaja.
Pesin juuri terassityynyjen päälliset Sertolla ja laitoin Sanytol- desinfiointijauhetta mitallisen koneeseen. Raikas tuoksu tuli.
Vierailija kirjoitti:
Pesin juuri terassityynyjen päälliset Sertolla ja laitoin Sanytol- desinfiointijauhetta mitallisen koneeseen. Raikas tuoksu tuli.
Okei, mutta haisiko koneesi ennen sitä?
Jos koneessa on likapyykkiä sisällä ja luukku kiinni niin kyllä haisee. Minulle kävi näin ja sen jälkeen pesin tiivisteet. En tiedä vaikuttiko se, mutta haju hävisi sitten muutaman päivän päästä.
Prismasta saa leivonta/mauste hyllystä sitruunahappoa, maksaa euron 50g pussi ja sopii myös tekniseen käyttöön, kuten esim kalkinpoistoon etiketin mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Pese nukkasihti ja käytä välillä 60C ohjelmaa. Pikapesua ei koskaan.
Kyllä pikapesua voi välillä käyttää, kunhan puhdistaa ja huoltaa konetta säännöllisesti ja pesee pyykkejä välillä korkeammissa lämpötiloissa.
Etikalla lähtee hajut... 1-2 dl huuhtelu lokeroon ja joku ohjelma 30-40C
Niin ei haise kone enää
Kaveri on töissä kodinkone huolto liikkeessä teknikkona. Kertoi että kaikkein paras keino on pestä kone 90 astessa tyhjänä ja rumpuun ainoastaan yksi tiskikonepesutabletti. Hakkaa sitruuna hapot ja etikat mennen tullen. Tiskikonepesutabletti on sellaista myrkkyä että irrottaa kaiken jaskan pesurummun metallista eikä vahingoita kuitenkaan muoviosia. Toimii minulla aina!
Hyvältä vaikuttavia neuvoja täällä. Jos ei muu auta niin entäpä kloriitti? Vaikka se on kauheaa myrkkyä mutta sen luulisi poistavan/ peittävän hajut. Huomioi ohjeet ja oikea lämpötila, ettei höyrysty?
Vierailija kirjoitti:
Osta pyykkikoneen puhdistusainetta ja pese sillä.
Tämä auttoi meillä kun seisova vesi koneen sisällä meni kesän aikan ahuonoksi. Sitten 90c etikalla päälle.
Puppa auttaa ei hätää! 👴🏻👍🏻🔥🍆