Kohonnut munuaisarvo
Minulla on aina ennen ollut ok tulokset verikokeissa, mutta nyt oli munuaisarvo vähän koholla. Voiko olla mahdollista, että se palautuu vielä normaaliksi? Kävin ihan muun asian takia lääkärillä, mutta hän halusi, että otetaan myös verikokeita, ja ihmetteli, ettei ole otettu moneen vuoteen. Googlaamalla löytyy tietoa vain munuaisten vajaatoiminnasta ja että siitä ei voi koskaan parantua. En uskalla lukea niitä juttuja. Voiko enää harrastaa liikuntaa tai käydä lomamatkoilla? Onneksi lääkäri soittaa ensi viikolla.
Kommentit (13)
Olitko juonut kahvia ennen verikoetta? Se saattaa tilapäisesti nostaa munuaisarvoja.
Rauhoitu. Ei se vajaatoiminta heti tarkoita että täytyy dialyysissä alkaa käymään. Vajaatoiminta voi olla vähäisempääkin eikä elämä tai liikunta siihen pääty. Lääkärin tehtävä on kertoa tulokset ja jatkotoimenpiteet. Joku lääkityskin voi hoitaa asian kuntoon.
Voihan se vielä laskea takas normaaliksi, olitko juonut vaikka kahvia ennen verinäytteitä? Tai juonut tarpeeksi vettä? Jos ei mitään muita poikkeavia arvoja ollut niin voihan se laskea vielä. Kannattaa hoitaa verenpaine hyvin niin munuaisetkin pysyy paremmin kunnossa, lievästikin koholla oleva verenpaine muka voi lisätä riskiä.
Missä vaiheessa ennen labraa pitää juoda vettä, että se vaikuttaa kreatiniiniin? Jos aamulla on labra-aika, ja et ole juonut vettä aamulla edes lasillistakaan, vaikuttaako se?
Vaikea sanoa tarkemmin. Mikä vaikuttaa, voi kai se vaikuttaa jos ei oo juonut lasia vettä, tai sitten ei. Vaikea sanoa tarkemmin !
Joscei mikään muu arvo ole poikkeava, niin luultavasti ei yksinään tarkoita yhtään mitään. Tai riippuu tietysti millaiset ne munuaisarvot ovat. Onko sinulla muuten korkea verenpaine?