Viikonlopuksi vuokramökille
Olemme menossa viettämään viikonloppua mökille, jossa kaikki mukavuudet. Paikka on maaseudulla, pitkä matka kauppaan. Ruuat saan kyllä vietyä, mutta mitä muuta viikonloppumökkeily on? Miten siellä vietetään aikaa? Kävelyreittejä kyllä on lähimaastossa.
Kommentit (14)
Kyllä mä suosittelisin sisällä istumista ja vauvapalstailua kuten arkenakin.
Minäkin haluaisin kuulla, mitä niillä vuokramökeillä tehdään. Oman mökin ymmärrän. Siellä on aina jotain pikkupuuhaa pihalla. Ei kai siellä saunassakaan koko päivää viitsi olla?
Siellä voi ryypätä, syödä ja naida oikein isolla porukalla tai sitten vaan levätä ja nukkua. Ihan mitä itse haluat tehdä.
Hyvää ruokaa, voi tehdä sellaista ruokaa jota ei normaalisti tee kun valmistaminen kestää niin kauan, saunomista, pitkään nukkumista, muuten vaan rauhassa olemista ja tietysti olutta ja viiniä ja mahdollisimman vähän nettiä ja puhelinta ylipäätään. Niistä on hyvät mökkeilyt tehty.
Mökillä saunon, uin, soutelen, kalastan, kerään marjoja ja sieniä, paistan nuotiolla makkaraa tai muurikalla jotain muuta, tuulastan, luen, lepäilen, ulkoilen, jne.
Edelleen joka viikonloppu.
Istutaan, tehdään ruokaa, syödään, levätään, saunotaan, harrastetaan miehen kanssa mukavuuksia kahdestaan u know, kalastetaan, pilkitään, pelataan lautapelejä, ulkoillaan. Rentoudutaan!
Kävelyä luonnossa ja maisemissa, retkeilyä, hyvää ruokaa, saunomista, löhöilyä ja olemista.
Pari kertaa ollut vuokramökillä, niin aina on paikka valikoitunut ulkoaktiviteettien mukaan. Eli jo alunperin ajatus on ollut viettää päivällä aikaa ulkoillen ja illalla sitten saunottu ja laitettu ruokaa.
Huonon sään varalta mukana ollut lautapelejä, ristikoita, tabi/tietokone ja kirja. Jos ei tiedetä millanen telkka paikassa, niin otetaan oma Google cromecast, niin helppo omalta laitteelta laittaa joku leffa tai sarja katsottavaksi.
Viimeisimmällä vuokramökillä hämmästyin itsekin sitä miten pitkään jaksoin vain tuijottaa upeaa vaihtuvaa merimaisemaa.
Kävimme kävelyillä, venelemässä, teimme päiväreissun ulkosaaristoon, laitoimme paljon hyvää ruokaa, höpöttelimme pitkiä aikoja, ystäväperhe kävi yhtenä päivänä vieraisilla ja saunomassa, bongailimme lintuja.
Saunoimme paljon, minä välillä aamuin ja illiin.
Paljolti samoja asioita mitä omallakin mökillä, pois lukien merijutut, omalla on järvi.
Olipa tylsä viikonloppu siellä maadeudulla. Yritin nauttia maaseudun rauhasta ja kauniista maisemista. Tunti olisi riittänyt tähän hyvin. Eikä pimeän tullen muutenkaan nähnyt mitään. Soratiellä kävelyssä ei ollut mitään järkeä. Tietä riitti kilometrritolkulla molempiin suuntiin. Ihana palata kaupunkiin lattekahviloiden äärelle.
Jos meinaat laittaa itse ruokaa suosittelen ottamaan omat veitset ja paistinpannun mukaan varmuuden vuoksi. Aika surkeita keittiövälineitä on tullut vastaan vuosien varrella.
Vuokramökki maksaa ja varmaan haluatte nauttia siitä. Mutta varmaan lähimaastossa kävelyä ainakin?