Tikkurilan seurakunnan käyttämät kirkkoviinit
Rippikoulu pian edessä ja huoli heti heräsi. Olen näet hyvin tarkka kasvissyöjä, jolloin en myöskään syö liivatetta (gelatiinia), jota saatetaan käyttää viinien kirkastamisessa.
Kysyisin, että tietääkö joku, mitä kirkkoviiniä Tikkurilan seurakunta käyttää. Löysin Vantaan sanomista epämääräisen artikkelin, jossa käsiteltiin Vantaan kirkkojen käyttämiä viinejä. Artikkelissa kerrottiin, ettei Tikkurilan seurakunta käytä yleisimpää vegaanista Suomen merimieskirkon toimittamaa viiniä vaan jotakin toista chileläistä viiniä. Toisen sivuston mukaan nuo chileläiset viinit ovat pääosin vegaanisia, mutta valmistajan punaviini ei. Löysin myös Kirkkotarvike-nettisivulta tiedon, että alkoholiton kirkkoviini (tarkempaa nimeä ei kerrottu, mutta valmistetaan Ruotsissa) olisi vegaanista.
Näin ollen kysyn, että oliko alkoholillinen ehtoollisviini punaista, ja oliko sattumoisin alkoholiton viini kenties tuota edellämainittua.
Kiitos vastauksesta ja arvostaisin, että tämä kommenttiketju pidettäisiin asiallisena ja ystävällisenä :)
Nimimerkki: nuorivantaalta