Mokasin työpaikan juhlissa niin pahasti, että pohdin irtisanoutumista.
Nolasin itseni ja olin liian humalassa. Lopulta päädyin vielä sänkyyn sellaisen tyypin kanssa jonka kanssa ei olisi kannattanut. Pelkään, että kehuu pokaustaan työkavereille ja sitten maa kyllä nielaisee minut pahemman kerran.
Samaan aikaan pelkään, että on niin ihastunut minuun, että kaikki sen huomaavat ja olettaa nyt, että tästä kehkeytyy niin suuri juttu, että jos kieltäydyn niin tilanne on edelleen hyvin kiusallinen ja arvaamaton.
Pohdin tässä irtisanoutumista vakavasti.
Kommentit (26)
Aika teinimenoa että pitää vetää lärvit ja mennä sänkyyn tuntemattoman kanssa:D kärsi nyt!
Älä suotta. Kaikki on joskus liian humalassa. Meet töihin ja sanot, että harmittaa kun joit liikaa etkä muista illasta juuri mitään. Tai kirjoita se johonkin teidän Whatsapp-ketjuun. Ja sit töiden kimppuun ja elämä jatkuu.
Unohda koko juttu ja jatka työntekoa normaalisti, äläkä pui asiaa. Tiedän että se on kamalaa mutta ei muutakaan voi. Ei ole maailman loppu. Älä lähde pois.
Keskustele tämän pokasi kanssa kahden. Kerro suoraan että haluat pitää tapahtuneen teidän välisenä ja samalla kuitenkin haluaisit katsoa mitä välillänne voisi olla- käytte vaikka kahvilla vapaa-ajalla?
Mitäpä tuosta. Et ole maailman ensimmäinen, etkä viimeinen saman tehnyt.
Vierailija kirjoitti:
Keskustele tämän pokasi kanssa kahden. Kerro suoraan että haluat pitää tapahtuneen teidän välisenä ja samalla kuitenkin haluaisit katsoa mitä välillänne voisi olla- käytte vaikka kahvilla vapaa-ajalla?
Näin olemme oikeastaan sopineet. Tiedän ettei puhu mutta toisaalta mietin jos kuitenkin lipsauttaa, viimeistään siinä vaiheessa jos en haluakaan enempää sekoittaa pakkaa. Olemme sopineet näkevämme vielä mutta silloin voisin nämä ajatukseni hänelle selittää että asian x takia en näe järkevänä varmaan jatkaa mitään. Harmittaa, että omat tunteet on kuitenkin sekaisin ja tavallaan hänestä voisi tulla hyvä kaveri edes. -ap
Humalassa sattuu vahinkoja ja järkevä ihminen ei sen perusteella oleta mitään jatkosta ja voi sanoakin asiasta.
"sori kun olin...osasinko edes mitään, otetaan uusiks joskus...sadan vuoden....hahahahah"
Ainahan sitä itse on itsellensä ankarampi mitä muut ihmiset näkevät tilanteen. Ei niitä kiinnosta pitkään miettiä sun mokia.
No just joo. En voi käsittää tuollaista sähläämistä ja kännäämistä. Varsinkaan työkavereiden kanssa.
Tiedän tunteen, mutta se on vain elämää. Tekevälle sattuu. Tuosta on hyvä ottaa opiksi: jatkossa juot firman bileissä max 2 drinkkiä. Silloin ei tule mokailtua.
Menet vaan pokkana töihin kuten ennenkin. Ehkä työkaverit virnuilee, ehkä ei. Jos tulee kuittailua, sanot vain että tuli juotua liikaa. Mokasin. Sori siitä.
Hyvää työpaikkaa ei kannata heittää hunningolle pienen sekoilun vuoksi. Työpaikoilla sattuu ja tapahtuu vaikka mitä, joten paras vain olla kuin ei mitään olisi tapahtunutkaan ja jatkaa töitä normaalisti. Mennyttä ei voi muuttaa, mutta tulevaisuuden voi. Ensi kerralla jäät kotiin tai juot juhlissa vettä.
Pikkasen sekava, toivottavasti ap kerroit viimeöisestä unesta
nääh. Kännin piikkiin vaan ja naureskelua päälle
En ollut ainoa joka mokaili tai oli liian humalassa. Jotkut riiteli, toiset kaatuili. Itse en mutta tuo miten sitten loppu meni niin mietityttää. Tavallaan kaduttaa ja toisaalta ei. Pitää nyt miettiä miten tässä etenisi tuon ihmisen kanssa. -ap
Monissa työpaikan bileissä on tapeltu ja sattunut myös pieniä onnettomuuksia ja ollut seksisuhteita. Ei voi mitään. En itse enää lähde niihin eikä nykyisessä työpaikassa kukaan edes halua alkoholia sisältäviä juhlia.
Vierailija kirjoitti:
En ollut ainoa joka mokaili tai oli liian humalassa. Jotkut riiteli, toiset kaatuili. Itse en mutta tuo miten sitten loppu meni niin mietityttää. Tavallaan kaduttaa ja toisaalta ei. Pitää nyt miettiä miten tässä etenisi tuon ihmisen kanssa. -ap
No niin juuri. Eiköhän siellä monella muullakin ole pientä katumusta. Sun ei kyllä kannata miettiä enää tuota. Ei mennyt mallikelpoisesti muidenkaan osalta.
Harkitset lopputiliä, mutta olet edelleen kiinnostunut miehestä. Rehellisesti en aina ymmärrä naisten ajatuksenjuoksua.
Vierailija kirjoitti:
Älä suotta. Kaikki on joskus liian humalassa.
Muttta suurin osa ihmisistä ymmärtää olla tekemättä sitä töissä. Ja työpaikan juhlat ovat töissä olemista.
Samaan aikaan olen itse kiinnostunut tästä ihmisestä mutta se ei vain voi toimia enkä tiedä mitä tehdä. Nöyryyttävä tilanne.
Ei olisi pitänyt mutta tunteet voitti järjen. -ap