Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Timo Paunonen, Sotesta tuli jättiläinen, johon Suomella ei ole varaa

Vierailija
15.09.2024 |

https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000010650333.html

Kiitos Timo Paunonen totuudesta. Kun kerrotaan totuus tarpeeksi useasti, niin jospa se kupla puhkeaisi ja syy Suomen tilanteeseen tulisi rehellisesti esille. 

Sote oli susi ja sen tiesivät kaikki, mutta se vietiin läpi siitä huolimatta. Haluttiin se sulka hattuun. Osaamattomien touhuamista täysin ja siitä nyt saadaan kärsiä ihan jokainen. Ja nämä osaamattomat väistelevät totuutta, eivät halua antaa periksi, että velan otto on nyt välttämätöntä. Oppositio huutaa kuinka hallitus ottaa lisävelkaa, enemmän kuin edellinen, mutta ei halua myöntää mikä on syy velan ottoon. Paunonen sen kertoi selvin sanoin. 

Oppositiolle kysymys: olisiko velka pitänyt jättää ottamatta ja jättää edellisen hallituksen soten rahoitusvaje hoitamatta ja romahduttaa koko paletti? 

Olisiko vaan pitänyt jatkaa entisellä tiellä työttömien tukeja maksaen ja työntekijöiden verotusta kiristäen? 

Miten he olisivat tilanteen paremmin hoitaneet? Olisi kiva tietää.  

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

S..tanan tunarit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme yhdeksän