Mitä te teette iltaisin työpäivän jälkeen?
Otsikossa kysymys.
Mihin kaikkeen riittää vielä virtaa työpäivän päättyessä?
Kommentit (26)
Vien lapsia harrastuksiin neljänä arki-iltana, kokkaan joka toinen pv, pyykkään kerran viikossa arkena. Yritän lenkkeillä pari kertaa ja tehdä kotijumppaa, katson telkkaria, ja opiskelen. Lasten läksyt, ulkoilut, iltapalat, iltapesut, iltasadut jne. Ei oikein virta eikä tunnitkaan riittäisi, mutta minkäs tekee.
Teen ruoan ja käyn suihkussa. Nukkumaan 21.00.
Lenkille/salille/ kotitöiden tekoa ellen tee ylitöitä tai mene toisen työnantajan keikalle.
Nyt voi tehdä näin kun lapset on jo aikuisia.
Teen pakolliset hommat eli ruokaa perheelle ja imuroin. Sen jälkeen makaan vain sohvalla kunnes pääsee nukkumaan.Työ vie kaikki voimat.t-10 tunnin työpäiviä takevä perhepäivähoitaja
Lääkäri Kaarlo Simojoen mukaan suomalainen työssäkäyvä juopottelee työpäivän jälkeen liikaa !
En oo töissä, teen mitä lystään, pimeän laskeuduttua lähden kuutamokeikalle.
Vierailija kirjoitti:
Teen ruoan ja käyn suihkussa. Nukkumaan 21.00.
Elämä menee ohi.
Lähinnä makaan sängyssä kun en jaksa/ei huvita muuta tehdä. Nyt kesällä jos paistaa vielä tossa kolmen jälkeen kun pääsen töistä niin raahaudun partsille ottamaan aurinkoa.
Käyn uimassa läheisessä uimahallissa, lenkillä pururadalla, katson jonkun elokuvan tai sarjaa, pelaan pleikkarilla tai muuten olen vaan ihan hissukseen.
Pyykkään, teen ruokaa, ulkoilutan koiran 2 krt, luen, katson vähän telkkaria ehkä, puhun puhelimessa ystävien kanssa.
No tänään kävin töiden jälkeen koirien kanssa lenkillä, nyt katson tv:tä ja kohta jatkan tilkkutäkkiprojektia. Jos olisi viileämpää leikkaisin nurmikon, mutta nyt siihen on liian kuuma.
Meen treffeille. Ja panen jos lykästää.
Tunnin lenkki, kotijumppa (3krt/vko, ei joka päivä siis) suihku/sauna, hyvää ruokaa, loppuilta loikoilua sohvalla.
Pyykkiä, silitystä,ruuanlaittoa,tiskiä,siivoilua jumppaa. Seurustelua ja lukemista sekä kylpemistä. Satunnaisesti teatteri, drinksut tai illallinen. Ei käy aika pitkäksi.
Tänään olen yksin kotona kun vaimo töissä iltavuorossa. Laitoin ruokaa pariksi päiväksi ja sämpylöitä leivoin. Muutoin vain pyykkiä koneeseen ja kissan kanssa seurustelua. Ulkona nautimme kauniista säästä. Huomennakin aamuvuoro ja säästä johtuen yritän olla ulkona työpäivän jälkeen ja sieniä keräämään. Syksymmällä kotona aivan pakolliset työt ja sohvalla masentuneena kissan seurana. Nukkumaan käyn yleensä aamuvuoropäivinä joskus puolen yön jälkeen eli aivan liian myöhään kun herätys viimeistään kello 6.
Riippuu ihan päivästä. Yleensä töiden jälkeen käyn kotimatkalla kaupassa, sitten saatan käydä kävelyllä tai kotona nostelen puntteja, sitten käyn suihkussa tai saunassa,sitten teen ruokaa, syön.. ja sitten kello onkin jo 20:00 ja sitten saatan pelata tai surffailen netissä. Lopulta nukahdan jotta aamulla jaksaa suht pirteenä lähteä töihin. Arkisin työpaikka on ainoa paikka missä juttelen muille ihmisille ja viikonloppuisin saatan jutella sitten muille.
M33
Lähden koiran kanssa pitkälle lenkille ja sen jälkeen teen kotijumppaa, teen ruokaa ja katson televisiota.