Kuuluuko muistisairauteen, vai pitäisikö huolestua?
Läheisellä on todettu muistisairaus, mutta nyt jutut ovat alkaneet mennä huomattavasti entistä omituisemmiksi. Hän oli kyllä jo ennen sairauttaan vähän folihattu, esim. koronaa piti lääketeollisuuden salaliittona ja vielä sairautensa aikanakin on toistellut niitä vanhoja ajatuksiaan. Viime aikoina on kuitenkin tullut uutena mukaan todella outojakin asioita, väittää jo kuolleiden läheisten käyneen kylässä, välillä niin kuin nämä vielä eläisivät, välillä puhuu että joku tuli tapaamaan "toiselta puolelta". Kerran tällainen toiselta puolelta tullut oli muka tullut yöllä ja läheinen soitti sekavana ja kauhuissaan, mutta kun mentiin katsomaan, ei muistanut koko juttua. Välillä käyttäytyy tosi aggressiivisesti ja vainoharhaisesti, kuvittelee että asunnossa on kameroita ja kuuntelulaitteita, ei anna lämmittää ruokaa mikrossa koska se myrkyttää hänet. Onko tällainen normaalia foliohatun muistisairautta vai onko vikaa myös mielenterveydessä? Lääkäriin häntä on todella vaikea saada, koska kuvittelee aina lääkärin haluavan vahingoittaa häntä, kerran väitti että häneen oli asennettu mikrosiru, vaikka todistettavasti lääkäri vain mittasi verenpaineen.
Kommentit (15)
Muistisairaus oireilee monella juuri noin.
Ihan normisettiä muistisairaan kanssa.
Muistisairauksissa on myös harhoja. Muistisairauksia on monenlaisia ja oireet erilaisia. Kun sairaus etenee, monelle tulee kaikenlaisia harhoja, myös näkevät kuolleita jne. Muistisairaus on todella raskasta myös lähiomaisille.
Voisi kysyä että mikä vuosi nyt on tai pyytää katsomaan viisarikellosta aikaa.
Kuuluu muistisairauteen. Muistisairaita ei niin tarkasti mielestäni tutkita edes mielenterveysongelmien suhteen. Tuntemillani muistisairailla voi olla samankaltaisia juttuja kuin tuntemillani skitsofreniaa sairastavilla. Elinaikaa jutuista ei pysty päättelemään, mutta kannattaa varautua pahempaan.
Kuuluu muistisairauden oireisiin. On ihan tyypillistä nähdä näkyjä ja kaikki omituiset piirteet vaan pahenevat, ne vähäisetkin filtterit katoaa.
On tyypillistä tehdä jostain henkilöstä syyllinen (esim. joku samassa kerrostalossa asuva viaton naapuri tai hoitopaikan viereisen huoneen liikuntakyvytön asukki), joka on käynyt varastamassa ne hukassa olevat tavarat ja jotka löytyvät sitten johonkin omituiseen paikkaan laitettuna, kuten vaikka kengät jostain kirjahyllyn kaapista.
Vierailija kirjoitti:
Kuuluu muistisairauteen. Muistisairaita ei niin tarkasti mielestäni tutkita edes mielenterveysongelmien suhteen. Tuntemillani muistisairailla voi olla samankaltaisia juttuja kuin tuntemillani skitsofreniaa sairastavilla. Elinaikaa jutuista ei pysty päättelemään, mutta kannattaa varautua pahempaan.
Voi aina varautua pahempaan diagnoosin saannin jälkeen, ei siitä parempaan mene. Mutta elinaikaa voi olla kauankin. 6 vuotta on jo mennyt ensimmäisistä harhoista.
Vierailija kirjoitti:
Kuuluu kyseisen henkilön muistisairauteen ja tulee pahenemaan. Jos näkee jo kuolleita läheisiä, elämää on jäljellä viikosta muutamaan kuukauteen.
Olen samaa mieltä alkuosasta, mutta ehdottomasti eri mieltä loppuosasta.
Isälläni (72v) on ollut vahvoja harhoja jo vuosia. Välillä on kyllä yllättävän selkeitäkin päiviä, mutta keskiarvo on mennyt vakaasti alaspäin. Alzheimer diagnosoitu jo noin 10 vuotta sitten.
Samoin oli isän äidillä (kuollessaan 90v), melkein vuosikymmenen oli varma että naapurit lapsi kävi yöllä varastamassa silmälasit yöpöydältä (tai mikä sitten olikin hukassa) ja osasi kertoa minkä väriset vaatteetkin tällä naapurin lapsella oli päällään kun varkaissa kävi. Naapurissa ei vaan asunut yhtään lapsia. Ja näitä on paljon paljon muitakin.
Harhat ja todellisuudentajun menetys valitettavasti usein kuuluvat muistisairauteen. Sydäntäni särki, kun eräs mummeli odotti äitiään vessasta.
Eksyminenon ja hahmoitus vaikeudet ovat kuulemma myös muistisairauteen kuuluva piirre.
Kyllä harha-aistimukset, harhaluulot ja käytöshäiriöt kuuluvat muistisairauteen. Nyt olisi hyvä vaihe ottaa kantaa lääkitykseen: tarvitsisiko jotain muuta lääkitystä lisäksi tai nykyisen sijaan tai siis tietenkin ylipäätään, jos ei vielä ole.
Ihan normaalia muistisairautta. Menee ohi. Yksilöllistä, missä ajassa. Kannattaa nyt vain antaa mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Eipä tuohon oikein apuja ole. Rauhoittavia lääkkeitä ehkä.
Vierailija kirjoitti:
Eksyminenon ja hahmoitus vaikeudet ovat kuulemma myös muistisairauteen kuuluva piirre.
Voivat olla joskus jopa hallitseva tai ainoa oire muistisairaudessa.
Kuuluu kyseisen henkilön muistisairauteen ja tulee pahenemaan. Jos näkee jo kuolleita läheisiä, elämää on jäljellä viikosta muutamaan kuukauteen.