Mitä tekisit/onko normaalia? Väsymys.
Mulla on siis useampi krooninen sairaus, joista kaksi aiheuttaa jatkuvaa väsymystä. Kiinnostaakin, että mitä arvoisat vauvapalstailijat tekisivät tässä tilanteessa? Sinnittelisitkö niin kauan että töistä kannetaan paareilla pois, vai luovuttaisitko aiemmin? Ja mitä sitten sen jälkeen, tuosta saa varmaan karenssin, tästä palkasta ei paljoa säästetä.
Työpäivät on pakko selviytyä jotenkin, töiden jälkeen loppupäivän yritän toipua työpäivästä. Mulla on viikonloput vapaata, niin lauantai menee aina sumussa, kun yritän toipua työviikosta. Sunnuntaisin yritän tehdä kaikki viikolla jääneet kotityöt, käyn suihkussa, pesen hampaat jne. Arkisin en jaksa mitään noista. Kavereita en juuri tapaa tai harrasta mitään, kun ei ole voimia. Lomilla menee yleensä muutama ensimmäinen pv - pari viikkoa toipumiseen, sitten ehkä viikon ehtii elää normaalia elämää, kunnes loma on taas ohi.
Meneehän se elämä näinkin... olisi vaan kiva tietää, että moniko näistä "mee töihin" huutelijoista olisi valmis samaan.
Kommentit (5)
En ikipäivänä uhraisi loppuakin terveydestäni työn takia. Jos jäät nyt pois, sulla voi säilyä jonkinlainen toimintakyky. Jos odotat että tilanne pahenee, et välttämättä enää palaudu siitä edes tasolle missä olet nyt.
T. Kroonisesti uupunut joka ei kuunnellut viisaampiansa
Yhteys lääkäriin ja sairauslomalle uupumuksen vuoksi alkuun?
Myöhemmin töiden kokeilu osasairaspäivärahan turvin?
Kerro lääkärille nuo asiat ja erityisesti tuo hammaspesu vaan 1krt/vk.
Ja tarkastuta myös d-vitamiinitasot, ferritiini (yli 75 tulis olla), b12 (b12-tc2) ja kilpirauhasarvot (tsh, t4v)
vaihtaisin varmaan osa-aikatyöhön