Onko muita, jotka alkaneet vihata Suomen kesää?
Tiedän, Kreikassa on pahempaa, mutta aina Suomen kesää rakastaneena tämä viimeinen vuosikymmen on nyt loppua kohden (lie syy ilmastonmuutoksen) vienyt kesästä kaiken ilon.
Vielä 30 vuotta sitten kesän hellejaksot olivat kuivempia ainakin idässä, ilmankosteus ei ollut niin kamala. Lisäksi oli useita kesiä ilman hellettä, mikä mahdollisti normaalin oleilun ulkona ja kodeissa oltiin ikkunat auki ilman ilmalämpöpumppuja.
Nyt ainakin täällä etelämmässä helle voi kestää koko kesän, normaaleja, raikkaita kesäkelejä ei ole. On joko kamala ilmankosteus, tai jäätävän kylmä. Pelkästään istumalla ulkona alat hikoilla, päänahka kuumuu ja ihon kosteus tahmaa lakanat.
Aika ei ole kullannut muistoja lapsuudestakaan, tämä on ihan tilastofakta, että ilmankosteus ei pysynyt näin korkeana.
Lumisista talvista nautin yhä, loskakelitkään ei haittaa. On ihanaa kun voi pukeutua ulos. Nyt kesän ajan edes treenivaatteet eivät helpota hikoillessa. Ja helle jatkuu yhä, elokuulle.
Pahinta silti on se että kosteus jää ilma-alaan vaikka helle loppuu. En edes muista koska olisi voinut käydä lenkillä ilman tuskallista oloa
Kommentit (5)
Muuta itse sinne maastopalojen pätsiin vihaamasta Suomea.
Olisiko sinun siellä parempi olla?
Vierailija kirjoitti:
Olen aina vihannut Suomen kesää mutta en lämmön takia, vaan kaikkien purevien ötököiden takia. Hyttyset, paarmat, mäkäräiset, polttiaiset, hirvikärpäset yms.
Sama. Enkä pidä myöskään loskasta ja liukkaasta jota riittää melkein sen ajan kun ötököitä ei ole. Muutin osittain näistä syistä muualle.
Mä en kestä tätä jatkuvaa sadetta! Pks satanut nyt 25/ 29 päivästä! Ehkä jopa 26 kun en tiedä mihin aikaan yöllä satoi, piha kuitenkin lainehtii yhä.
Kaikki on likomärkää. Eilen oli 14 astetta lämpimimmillään, nyt niukka 20:(
Olispa kunnon kuiva ja lämmin kesä!!
Ei lounaassa ole mitään hellettä. Viime kuun alussa oli viimeksi.
Olen aina vihannut Suomen kesää mutta en lämmön takia, vaan kaikkien purevien ötököiden takia. Hyttyset, paarmat, mäkäräiset, polttiaiset, hirvikärpäset yms.