Luuleeko puolisosi, ystäväsi tms. että ihmiset ovat jakautuneet "aivottomaan massaan" ja "omilla aivoilla ajattelevaan vähemmistöön"?
Kaverin uusi poikaystävä on tätä osastoa. Ihan mukava tyyppi muuten, mutta hyvin usein tulee läpi tuo ajattelutapa että olisi olemassa jokin suuri "enemmistömassa", jotka eivät kyseenalaista mitään jne. ja sitten pieni vähemmistö joka uskaltaa kyseenalaistaa, ajatella "laatikon ulkopuolella" tms. Tää on välillä aika kiusallista ja noloa, kun se selittää tuota. Kaverinikin pyörittää silmiään.
Kyseinen tyyppi ei oo millään muulla tavalla ärsyttävä, epämääräinen tai muuta, ihan joviaali heppu, mutta kouluja ei ole käynyt eikä taida paljon mitään lukea muutenkaan, joten todellisuudentaju on nyt sitten jäänyt tuollaiseksi. Koska eihän maailma tuollainen oo. "Mä en kuulu enemmistömassaan vaan ajattelen omilla aivoillani" on sataprosenttisen varma merkki siitä että ihmisen sivistys ei ole häävillä tasolla mutta ego ja "tietämisharha" jylläävät.
Joudutteko te tämän "enemmistö-vähemmistö" -bullshitin kanssa tekemisiin, onko esim. perheensisäisiä kiistoja ollut siitä? Tällaiset todellisuudentajuun liittyvät kiistathan jopa rikkovat lapsiperheitä (esim. Juuso Lehmusvyöry ja Vilma Karjalainen)
Kommentit (20)
Onhan se helppo ulkoistaa aivotoiminta Karl Marxille. Oman elämän perseilyn syyllinen on aina joku muu kuin itse.
Luultavasti hyvin epävarma tyyppi, joka yrittää korottaa itseään liittymällä johonkin salaliittoihin uskovaan ryhmään. "Minä tiedän, lampaat ei."
Vierailija kirjoitti:
Onhan se helppo ulkoistaa aivotoiminta Karl Marxille. Oman elämän perseilyn syyllinen on aina joku muu kuin itse.
Kuten monesti on sanottu, kommunistien määrä Suomessa on hyvin, hyvin pieni.
Niiden märinä hukkuu muiden ruikutuksen alle.
Tämän nimi on gnosismi. Yleistä ihmisten historiassa.
Kertoo lähinnä siitä että oma pää on syvällä ahterissa jos siitä tekee liian vakavaa.
Oikeassahan tuo on, varsinkin jos tätä palstaa erehtyy seuraamaan. Suurin itsenäinen ajattelija, omasta mielestään tuntuu olevan kaikesta nykyhallitusta syyttävä vihervasuri. Yksi toisensa perään. Joka antaa äänensä Li Anderssonille eurovaaleissa.
Tottahan tuo on. Kaikki eivät ole vihervasemmistolaisia lampaita...
Tietäjät tietää.
Se on kyllä totta, että jotkut ajattelevat enemmän omilla aivoillaan kuin toiset. Ihan jokainen omaksuu ajatuksia myös muilta. Se älykkäinkin omilla aivoillaan ajattelija valitsee joissakin asioissa "helpomman tien" ja tekee niin kuin on tapana, tai niin kuin käsketään.
Kaikki, jotka puhuvat siitä, kuinka "me" ajattelee omilla aivoilla, ja "muut" ovat yhtä aivopestyä lammaslaumaa tms. ovat itse jonkun "gurun" aivopesemiä. He eivät kyseenalaista mitään omaan agendaan sopivaa, mutta torppaavat kaiken, mikä ei siihen "genreen" sovi.
Oikeasti omilla aivoilla ajattelevat eivät ole mikään ryhmä.
Tietenkin on mukavaa ajatella itse kuuluvansa niihin harvoihin valittuihin, mutta yleensä asia ulkoapäin katsottuna vaikuttaa ihan muulta. Henkilö aiheuttaa vain hallaa omille ihmissuhteilleen. Toki jos oikeasti elää omia polkujaan kulkien, se on hienoa, mutta harvemmalla ne omat valinnat ovat oikeasti poikkeuksellisia.
Enemmän ihmettelen miten tuo kaivelee sun persettäs noin kovasti? Siis joku kaverin poikaystävän mielipide?? Anna olla ja keskity omaan elämäänsä. Tuskin tuo on mikään pitkäikäinen suhde muutenkaan, kun ei se sun kaverisikaan poikaystävää kunnioita pätkääkään. Noin avoimesti ja julkisesti osoittaa halveksuntaa...
Joo oon kans törmännyt tämmöiseen "laatikon ulkopuolelta" -ajattelevaan mieheen. Kouluja käymätön, päihteet maistuu ja ne omat ajatuksetkin oli vaan kopioitu jostain netin pimeiltä sivuilta, joissa ei minkäänlaista faktantarkistusta harjoitettu. Ne hän uskoi ihan kyseenalaistamatta.
Vierailija kirjoitti:
Enemmän ihmettelen miten tuo kaivelee sun persettäs noin kovasti? Siis joku kaverin poikaystävän mielipide?? Anna olla ja keskity omaan elämäänsä. Tuskin tuo on mikään pitkäikäinen suhde muutenkaan, kun ei se sun kaverisikaan poikaystävää kunnioita pätkääkään. Noin avoimesti ja julkisesti osoittaa halveksuntaa...
Ei kai se muuten kaivelisikaan varmaan, mutta jos tuo kaveri "varastaa shown" omilla saarnoillaan joka ikisissä illanistujaisissa, joihin hän osallistuu.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Enemmän ihmettelen miten tuo kaivelee sun persettäs noin kovasti? Siis joku kaverin poikaystävän mielipide?? Anna olla ja keskity omaan elämäänsä. Tuskin tuo on mikään pitkäikäinen suhde muutenkaan, kun ei se sun kaverisikaan poikaystävää kunnioita pätkääkään. Noin avoimesti ja julkisesti osoittaa halveksuntaa...
Ei kai se muuten kaivelisikaan varmaan, mutta jos tuo kaveri "varastaa shown" omilla saarnoillaan joka ikisissä illanistujaisissa, joihin hän osallistuu.
Missään ei mitään tuollaista lukenut.
Eniten rikkoo se, että ei edes haluta ymmärtää tai edes osata jättää kohteliaasti omaan arvoonsa, jos toisen mielipide ei kiinnosta.
Vaan on pakko arvostella selän takana ja retostella asialla ja paheksua ja yrittää löytää kaikkea ikävää. SE rikkoo nykyään ihmissuhteita. Mitään erilaista ei siedetä.
Tällaset kaikesta jotain ikävää rääpivät ja repivät juoruakat ja -ukot vasta onkin se ongelma.
Luulen että aika moni ihminen ajattelee ainakin joinakin hetkinä noin, mutta suurin osa tajuaa olla hiljaa siitä (koska itsekritiikkiä on vielä jäljellä).
Mutta kyllä minustakin osa ihmisistä pyrkii aktiivisemmin kyseenalaistamaan asioita, osa taas tykkää olla samaa mieltä kuin vallitseva enemmistö. Onko se sitten oman nettifoorumin, oman kylän vai ns yleisen puhetavan enemmistö, se vaihtelee..
Kuulostaa "teen omaa tutkimusta ( paskoilta youtube-kanavilta)" - tyypiltä.
Kannattaa se folio kiertää pään ympärille vähän löysemmin, niin ei kallon sisällä oleva kuiva rusina liikaa rasitu.
On oikeastaan hauskaa miten nämä oman elämänsä luuserit kuvittelevat olevansa parempia kuin muut uskoessaan ties mihin naurettavuuteen.
Yleensä alhainen äo korreloi mäihin uskomuksiin.
Perheenjäseneni on valitettavasti mennyt mukaan tähän salaliittohörhöilyyn ja yhtään mistään ei pysty enää keskustelemaan tämän takia, koska kaikkeen vedetään nämä jutut jotenkin mukaan.
Ihan turha senkään takia keskustella mistään, koska mitään asiaa et voi itse todistaa toiseksi, koska tutkimukset on huijausta tai väärän tahon tekemiä tai eliitti ohjailee asioita haluaminsa suuntiin ja media jakaa vain valheellisia uutisia jne.
Eli mikään muu kuin hänen uskomuksensa eivät voi olla oikeita ja en mitenkään voi osoittaa niiden olevan vääriä.
Kyllähän sitä miettii Trump vastaan Harris, ajattelevatko kannattajat omilla aivoiĺaan vai onko kyse kannattajien aivoton massa.
Ne aidot individualistit harvemmin pitävät melua itsestään tai tuputtavat elämäntapaansa muille.
Iiggorin vanha tuttu aloitus, tyttäreni seurustelee trumpin ihannoijan ja ukrainan vsstustajan ja koronadenialistin kanssa jne. Johon iiggor sitten pyrkii vastaamaan tyyliin: kannattaisiko sittenkin pysähtyä miettimään mitä tämä omilla aivoillaan ajattelija haluaa sanoa ym täyttä venäläistä paskaa.
Kuulostaa salaliittoteorioihin uskovalta hörhöltä. Toisaalta, tuo laatikon ulkopuolelta ajattelu -lausahdus riippuu kontekstistä.