Uskalletaanko urheilun eläkebirkoihin ja hybävelikerhoihon puuttua?
Julkinen puoli on turvonnut mm puolustusvoimien ja lisääntyneen vanhustenhoidon paikkojen takia. On vaikeaa ottaa pois julkisen sektorin menoista tinkimättä puolustuksesta ja turvallisuudesta, terveydenhuollosta tai opetuksesta. Ne ovat nyt jo minimissään.
Julkisella puolella on yllättävän vähän suojatyöpaikkoja mutta kieltämättä urheilussa niitä on. Moni on aikasemmilla kisameriiteilä (melkein mitalisija) hankkinut itselleen suojatyöpaikan. Valmentajia, lääkäreitä, sukenvoitelijoita ja ammatttilohduttajia ja ennen kaikkea johtajia on enemmän kuin koskaan. Silti tulokset näistä olympialaisista olivat huonompia kuin ikinä - niitä ei ollut.
Nyt luuta lakaisemaan urheilupuolella!
Kommentit (10)
Nythän sie hulluja haastat. Eilen juuri oli YLE:n nettisivuilla uutinen (on se siellä vieläkin), jonka mukaan oikeastaan tosi hyvin on mennyt, kun on enemmän finaalipaikkoja eli pistesijoja kuin 40 vuoteen arvokisoissa ja suomalaisen yleisurheilun taso on noussut. Pakkohan se on uskoa kun oikein nettiin on uutinen pistetty. Se on osaltaan pystyvien urheilujohtajien strategista ansiota, nyt on moni suomalainen saanut hyvää kokemusta 2028 Los Angelesia varten.
Yle on selvinnyt hyvin omasta osuudestaan ja saanut jopa jonkinlaista kisainnostusta kotikatsomoon, mutta vaikka se asiaa miten kääntelisi ja vääntelisi niin mitalisaldo on historiallisen huono - sama tulos saavutettaisiin jos urheilubudjetti nollattaisiin ja alkeelliset kentät kyhättäisiin talkoovoimin - kuten varmasti vuoden 2014 Pariisinnkisoihin lähdettiin.
Suomen olympiamenestys on johdonmukaisesti laskenut niistä ajoista samalla kun urheilumäärärahat on johdonmukaisesti lisääntyneet.
Nyt kun mitaleita on tasan nolla niin huonommin ei enää voi mennä. Jatkuuko urheiluun haaskaamiken vielä?
Vierailija kirjoitti:
Että mibä? Mitäb urheilu?
Pahoittelen painovirheitä. Leveät sormet, kapea kännykkä. Mene takaisin nukkumaan.
Niin totta. Myös Yle lähettää aivan liikaa urheilua. Jos YLE:n toiminnasta on pakko leikata (mitä en usko) niin urheilusta.
Urheilu on liian kauan ollut pyhä lehmä ja kansallistunteen symboli. Sen aika on ohi - emme ole urheilumaa.
Asiaa! 165.5 miljoonaa haaskataan urheiluun - 2024 haaskattiin 10 miljoonaa enemmän kuin vuonna 2024.
Näkyykö kansanterveydessä? Ei. Näkyykö arvokisamitaleissa? Ei. Saako Suomi hyvää näkyvyyttä? Ei
Saamme paljon halvemmallakin sen proomun Seinelle, jonka kannella joku heiluttaa Suomen lippua
Eläkepirkot ja hyvävelikerhot on kyllä kaiken pahan alku ja juuri.
Vierailija kirjoitti:
Nyt tarvitaan Purran saksia!
Perussuomalainen tykkää makkarasta ja penkkiurheilusta. Purra tietää sen.
. Paljon enemmän saa ääniä vain puhumalla "turhista virkamiehistä", oli niitä tai ei.
Myös korkeakulttuurista (jossa Suomi pärjää kansainvälsiellä tasolla) voi leikellä. Ja toki köyhiä voi aina kiusata.
Mutta urheilusta ei senttiäkään. Ensi vuodeksi luvassa taas lisää. Meneekä 170-miljoonaa rikki? Ja kaikki huippu-urheilulle.
Joo olympiakomitea on Suomen suurin matkatoimisto. Paljpnko tuonne oikeasti lähti väkeäm tasavallannpresidentin ja sen esikunnan lisäksi?
Takaisin tuodaan vain krapula.