Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Verohallinnon nimissä huijausviestejä liikkeellä

Vierailija
04.08.2024 |

Tuollainen tuli emailiin. Siinä oli pdf liitetiedosto mukana jonka jos yritti avata niin heti luki että kirjaudu verohallinnon sivulle mutta linkki olisi vienyt jonnekin ihan muualle.

 

Sinulla on oikeus veronpalautukseen

Kunnioitettu asiakas,

Olemme saaneet tiedon, että maksoit todennäköisesti liikaa ALV vuoden 2023 ensimmäisen neljänneksen ajalta. Sinulla on oikeus arvonlisäveron palautukseen. Olemme lain mukaan velvollisia ilmoittamaan sinulle tästä. Voit pyytää tätä veronpalautusta verkossa, lähettää postitse kirjeen osoitteeseen: Verohallinto, PL 900, 00052 VERO, tai järjestää tapaaminen konttorissamme.

Hyvä uutinen on, että voit tunnistaa itsesi sukkelaan, sujuvasti ja turvallisesti verkkosivuston kautta lähettääksesi pyynnön. Näin voit ehkäistä vierailun konttorissamme. Kun saat tämän sähköpostiviestin, sinulla on 30 päivää aikaa täyttää ja lähettää tämä pyyntö.

Ohessa on tärkeä asiakirja. Pyydämme lataamaan ja perehtymään tähän lomakkeeseen huolellisesti.

Jos et tee hakemusta annettuun aikaan, sinun on soitettava asiakaspalveluumme puhelimitse.

Ystävällisin terveisin ja hyvinvointia,

Verohallinto

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkäistä vierailun? 

 

Ja menit pöljä avaamaan liitetiedoston?

Vierailija
2/4 |
04.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Okei. "Hyvinvointia" 

"Voit välttää vierailun konttorissamme". 😂

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana! Mahtavasti kirjoitettu. Miksi mä en saa koskaan tuollaisia huijaussähköposteja? Mua syrjitään, vai olenko liian köyhä kaikille huijareille?

Vierailija
4/4 |
04.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulosottovelallinen ainakin säästyy näiltä kun itse tietää, että tasan tarkkaan sieltä ei euroakaan tule palautusta vaan rahat menee suoraan ulosottoon.