Kommentti: Halusin auttaa kadulla kohtaamaani kerjäläistä laskuksi tuli yli 160 euroa
Tunsin itseni hölmöksi erikoisessa tilanteessa ja nyt tunnen itseni vielä hölmömmäksi, kirjoittaa Ilta-Sanomien toimittaja Elli Suutari.
HELSINGIN keskustassa Itä-Euroopasta saapunut romaninainen kysyi minulta, voinko ostaa ruokaa hänelle ja hänen vauvalleen. Ei tarvitse antaa rahaa, mutta voitko ostaa ruokaa, hän sanoi.
Seurasin naista kauppaan, hän käveli todella nopeasti. Ajattelin hänen haluavan ehkä sämpylän tai muuta pientä.
Paikalle ilmestyi toinenkin nainen. He keräsivät kuusi munakoisoa, fetajuustoa, jonkin sortin lihakimpaleen, jäisiä katkarapuja, ohuen ohuita leikkeleitä, pullollisen Fantaa ja paljon muutakin.
Maksaa varmaan aika paljon, ajattelin. Mutta mikä minä olen sanomaan, mitä köyhä saa kaupasta ostaa? He alkoivat katsella hiusvärejä, jolloin sanoin, että minulla on kyllä vähän kiire.
Niinpä menimme kassalle. Ostokset tekivät yhteensä 166,63 euroa. Maksoin ne. Kassa kysyi, tarvitsenko kuittia. Sanoin, että en, jolloin toinen naisista otti kuitin.
Kommentit (3)
Helsingin keskustassa liikkuminen ahdistaa kun kerjäläisiä on joka paikassa huutelemassa perään ohi kulkiessa.
Tuollaisista oppii. Ei auta toista kertaa, se kerta riittää. Auttamisesta pitäisi jäädä itselle hyvä mieli. Seuraavalla kerralla osaat sanoa että sori, sulla on vain pari kymppiä etkä voi auttaa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010579777.html