Mitä työttömät tekee päivisin?
Määräaikainen työsuhteeni loppui. Mitä työttömät päivisin tekee, työnhaun lisäksi?? Lenkkeilläkään ei koko päivää voi...
Kommentit (89)
Riippuu, asutko jossain betonikuutiossa kaupungissa vai omakotitalossa maalla?
Mikäli jälkimmäisessä, tekemistä kyllä löytyy.
Hoidan osakesalkkua, hoidan puutarhaa ja elän ihan tavallista arkea. Töitä karttelen, koska olen kokoomuslainen.
Lorvii. Räkii kattoon. Sluibailee.
Hoidan puutarhaa, kerään marjoja ja sieniä, autan vanhempiani, autan naapureitani, luen kirjoja, lenkkeilen, joogaan, teen käsitöitä, pesen pyykkiä, siivoan, laitan ruokaa, käyn kaupassa, pelaan nettipelejä, käyn kirppareilla, katson TV:tä ja nukun jos väsyttää.
Rehellisesti sanottuna olisin tappanut itseni jo aikoja sitten, jos asuisin kaupungissa ja kerrostalossa. Täällä junttilassa on omalla tontilla aina jotain hommaa. Teen polttopuita, kitken rikkaruohoja, kolaan lunta, seuraan oravien puuhia.
Sama kuin 6. ja 7.
Aina löytyy tekemistä, kun maalla asuu. Mitä ihmettä kaupunkiasunnossa voi tehdä jos ei ole omaa pihaa?
Käyn kalassa ja oleskelen netissä katsellen kaikenlaista. Olen viime aikoina katsonut twitchistä kun yks tyyppi liftaa amerikassa ja yrittää päästä kaloforniaan ja se tekee suoraa lähetystä siitä joka päivä 12 tuntia ainakin. Sitten olen katsonut yhtä Beeboa joka kävelee japanin läpi 2500 km ja tekee live lähetystä koko matkasta. Se on kävellyt jo jotain 96 päivää.
Töitä olen tänään koittanut tehdä. Tosin mulle ei ole maksettu euroakaan työkkäriä ja työkkäristä ei ole soiteltu koko työttömyysaikana, joten ei ne aio maksaa mitään. Siitä tiedän ettei työttömyyshakemus mene läpi, kun ne ei ota yhteyttä. Oli tarkoituskin, ettei tule TE-etuuksia. Koitin tehdä kaikkeni ettei niitä makseta ja varmaan onnistui.
En ole enää työtön, mutta pääpaino oli töiden hakemisella. Sehän ei ole pelkästää hakemusten kirjoittamista, vaan myös paikkojen etsimistä ja oudompien paikkojen taustojen selvittämistä. Etsin myös sopivia tvp-kursseja. Joka päivä kävin tietyt sivustot läpi.
Sen lisäksi tein käsitöitä sekä itselle että hyväntekeväisyyteen, panostin enemmän leivontaan ja ruuan laittoon ja kävin useilla kansalaisopiston kursseilla. Kansalaisopistossa saa työtönkin käydä. Lenkkeilyn lisäksi kävin uimassa ja vesijumpassa, talvella hiihtämässä.
Joskus ketutukseen pelasin vain pasianssia.
Vierailija kirjoitti:
Hoidan osakesalkkua, hoidan puutarhaa ja elän ihan tavallista arkea. Töitä karttelen, koska olen kokoomuslainen.
Eli olet työtön ja kokoomuslainen. Aika ristiriitaista, eikö? Miten voi olla mahdollista, että kokoomuslainen on työtön, omaa laiskuuttako?Eikös työttömyys ollut omaa syytä? Katsos, moni vasemmistolainen on töissä, mutta sinä kokoomuslainen et, miksi?
Istun koneella. Luen, kuuntelen musiikkia, ryyppään teetä.
Kesällä naidaan ja kalastetaan, talvella ei kalasteta.
Mietipä sitä pienessä pääsässi, typerys. Poistakaa nämä p_skalangat täältä.
Vierailija kirjoitti:
Mietipä sitä pienessä pääsässi, typerys. Poistakaa nämä p_skalangat täältä.
onko ylijonnelauta taas kaatunut?
Lenkkeilen, etsin töitä, tapaan ystäviä, autan naapurissa asuvaa vanhaa pappaa kauppa, siivous jne asioissa.
Ei sitä passaa tehdä mitään. Muuten menee työkkärin rahat jotka kela maksaa.
Veikkaan että aika moni käy paskalla.
Bongaillaan pulluja.