Kallahden ja Uutelan luonnonsuojelualueet. Upeita
Tässä nyt eilen Kallahden niemennokassa ja tänään Uutelassa. Molemmat siis luonnonsuojelualuita.
Uutela oli minulle uusi tuttavuus; eka kerta kun kävin. Vähän turhan lyhyt kävelyreitti oli, sillä menin polkuja ja reittejä sikinsokin ja sitten päädyin lähtöpaikkaan. Arviolta 1,5 - 2 km oli tänään. Tällä viikolla sinne (säävaraus) eväät, kahvi termariin ja pari bisseä mukaan ja yritän mennä eri reittejä. Rantaa mukaillen voisi olla hyvä plääni.
Muutin tähän Kallahteen rannalle viime vuonna, joten tutustumisseikkailua on tämä kesä. Aivan rakastunut paikkaan.
Elämäni yksi parhaimmista päätöksistä. Ehdottomasti.
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
Olivat. Eivät enää. Liikaa ihmisiä, grillaavat joka paikassa. Luonto kuluu.
No, Kallahden niemennokassa pari kertaa käynyt ja nyt siis Uutelassa. Montaakaan ihmistä en nähnyt. Uutelassa ehkä 25 ja eilen niemennokassa 10-15.
Muovipussikin oli mukana (kuten mulla aina nykyään), että jos roskia, niin noukin pois. Kummallakaan reissulla ei tullut yhtään roskaa. Olin siitä erityisen tyytyväinen
ap
Olivat. Eivät enää. Liikaa ihmisiä, grillaavat joka paikassa. Luonto kuluu.