Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Mökkeilystä
07.07.2024 |
Paljon on ollut puhetta siitä miten vieraat lokkeilevat ja yllättävät. Onneksi ei ole kaveria eikä sukulaista, jolla olisi mökki, jos on niin vaikeaa kestitä vieraita edes yhtä tuntia. Kierrän mökkiläiset kaukaa. By the way: jos tulette kylään niin teidän on tuotava paljon pullaa tai tarjoiluja ei tipu. Kahvitkin saatte keittää itse.Siivotkaa samalla vessa kun käytte siellä.
Kommentit (3)
Olen elämässäni aikoinaan käynyt kahdella eri mökillä usean kerran, 70-luvulla kouluikäisenä ja n. -86 -96, en vieläkään haaveile omasta mökistä.
M59
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Onko sulla ap siellä huusissa siivousvälineet valmiina?
Alue: Aihe vapaa
Minusta mökillä vieraanvaraisuuden ei pitäisi tarkoittaa sitä, että yksi ihminen joutuu jatkuvasti passaamaan muita. Jos kylään tullaan, on ihan kohtuullista osallistua tarjoiluihin ja siivoamiseen, eikä vain odottaa että isäntä tai emäntä hoitaa kaiken.
Toisaalta tuo “tuokaa paljon pullaa tai kahvia ei tipu” kuulostaa jo vähän siltä, että vierailusta tehdään vaihtokauppa. Paras olisi varmaan sopia etukäteen, mitä kukin tuo ja mitä tehdään yhdessä. Silloin mökkeilystä jää kaikille mukavampi fiilis. https://heardleonline.io/