Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Yliopistossa opiskelleet/opiskelevat: VAIHTO-ASIAA

Vierailija
07.02.2011 |

missä vaiheessa teidän tiedekuntanne suosittelee ulkomaille lähtöä? Siis jos on kiinnostunut vaihto-opinnoista, mikä olisi paras opintojen vaihe sille? Kannattaako vielä ensimmäisen vuoden opiskelijan hakea, lähtöhän olisi vasta toisena opiskeluvuonna?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse opiskelen kielten laitoksella Jyväskylässä ja vaihtoajaksi suositellaan kolmatta lukuvuotta. Katsovat mm. sitä, kuinka pitkällä opinnoissa on, joten ekan vuoden opiskelijat eivät yleensä meillä tule valituiksi. Tietysti jos on vaikka perusopintoja suorittanut jossain muualla ennen yliopistoon tuloa niin saattaa onnistua. Yleisimmin meiltä taidetaan lähteä kolmantena tai neljäntenä lukuvuonna.

Vierailija
2/3 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

toiset käy tokan tai kolmannenvuoden tienoilla, toiset käy keräämässä gradun materiaalin, mitä kukin. Olennaista on, että sulla on kaikki paperit kasassa ja kunnossa, esim jos olen syventävien vaiheessa ja haluat osallistua syventävien opintoihin vaihtoyliopistossa niin sulla PITÄÄ olla kandinpaperit taskussa, koska muuten sua ei välttämättä huolita syventävien kursseille yliopisossa, joka oikeasti noudattaa bolognan systeemiä ja katsoo noin kurssin post grad. -kursseiksi. Olennaista on myös se, että se, mitä vaihdossa tekee pitää olla oikeassa suhteessa opintojen vaiheeseen. Esim siis siinä vaiheessa kun on syventävissä, ei enää kannata mennä BA-kursseille ulkomailla vaan tosiaan masters-kursseille tai keskittyä siihen graduun tai sit suorittaa siellä joku sivuainekokonaisuus jos sellainen tutkinnosta puuttuu - mut ei käydä uudestaan hyödyttömiä jo ohitetun tason kursseja. Tämä on usein ongelma kolmasvuotisille, joilla sitä kandinpaperia ei vielä ole taskussa, eikä siksi voi mennä master-kursseillekaan, mut ulkomaanyliopistossa ei ehkä myöskään ole vastaavaa proseminaari- tai kandinseminaarijärjestelmää kuin täällä, joten siellä ei myöskään voi suorittaa niitä opintoja, jotka itsellä seuraavaksi olisi vuorossa. Silloin kandee tehdä jotain sivuainetta vaikka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja riippuu tietysti, että hakeeko kandin vai maisterin hakuohjelmiin. Jotkut vaihtokohteet tarjoavat joissakin aineissa vain tietyntasoisia kursseja.