Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

voiko eskaria käydä 4 pv viikossa?

Vierailija
07.02.2011 |

onks pakko käydä viitenä päivänä? eihän niitä eskaritehtäviä kuitenkaan tehdä joka päivä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

juttele esikoulun kanssa asiasta.

Vierailija
2/7 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä eskarista vieläpä kehotettiin pitämään lapsen kanssa välillä vapaapäiviä, jos mahdollista, koska koulun alkaessa se ei enää onnistu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eri asia on sitten se, että onko se lapselle hyväksi. Siellä kuitenkin sitten käydään jotain juttuja läpi mitä "opiskeltu" silloin yhtenä päivänä ja lapsi on niistä tietämätön... Ja ihan arkirutiininkin puolesta olisi ehkä parempi että kävisi sitten joka päivä.

Vierailija
4/7 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin on sellainen käytäntö, että eskarilaisilla on eskaria vain neljä päivää viikossa.

Vierailija
5/7 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kyllä siellä kaikki käyvätkin. Ja opettajalla todella on ihan kunnon eskariohjelmaa joka päivä, joten ihan perusteltua tuo suositus meillä ainakin on.



Mutta minäkin kaipaisin vähän hengähdystä eskariin. Siis lapsen kannalta, sillä lapselle on ollut aika kova juttu hypätä kotihoidosta yhtäkkiä viiden päivän tiukkaan eskariviikkoon. Kyllä lapsi on perjantaisin väsynyt. Välillä mietin, että mitä järkeä tässä on.



Lapsi on ollut talven mittaan vain kerran sairaana, jolloin pidin lasta pari ylimääräistä päivää kotona, että on varmasti toipunut flunssastaan ja että varmasti jaksaa taas touhuta. Pitäisi vain osata ottaa tuota omaa lomaa useammin, ettei olisi niin rankkaa. (Varmasti kaikille ei olekaan, mutta meidän lapsi tosiaan on päivän jälkeen aivan poikki).



Voit kysyä eskariopelta, jos viikossa olisi sellainen päivä, jolloin lapsi jää mahdollisimman vähästä paitsi, jos on poissa. Se riippuu eskarista. Meidän eskareilla on kyllä neljänä päivänä esiopetustunti ja viidentenä musiikkitunti. Joten jos olisi poissa aina samana päivänä, niin joka viikko jäisi esiopetustunti väliin tai sitten ei olisi ikinä musiikkitunnilla mukana.

Vierailija
6/7 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lapset on koko pienen ikänsä käyneet hoidossa ja eskarissa 4 pvä/viikko,k oska olen ollut osittaisella hoitovapaalla ja tehnyt nelipäiväistä työviikkoa. Eivätkä ole kaivanneet "arkirutiinien" vuoksi pidempää hoitoviikkoa, se on varma.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
07.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat käyneety 3-4 päiväistä eskaria kaikki.

Vanhimpien lasten eskarikavereiden vanhempien kanssa sovittiin että maanantaisin ei mennä eskariin, koska oli seurakunnankerho.

Homma toimi hyvin. Nuorempien lasten eskariryhmien kanssa ei homma toiminut, mutta sovittiin open kans, että ilmottaa jos suunnitellulle poissaolo päivälle on jotain kivaa suunnitteilla niin sitten mennään eskariin.