Mukava 22 asteen lämpötilä sisällä.
Onneksi olen hyväosainen ja minulla on ilmalämpöpumppu.
Kommentit (8)
Läskit, kelan elättämät tissihikiset demariämmät tulee kohta tähän lankaan haukkumaan ap :ta porvariksi.
3000 on paljon, tuleeko teille useampi sisäyksikkö tai jokin teollisuuspumppu tai jäähdytettävää yli 200m2 230cm huonekorkeudella?
Panasonic, Mitsu tai Toshiba malliston kallein kaikilla mahdollisilla herkuilla varustettu kotiintarkoitettu n. 120m2 pumppu maksaa asennettuna 1800, ellei putkivetoja tule luokkaa 20m.
t. asentaja
Vinkki: tutustukaa tarkkaan laitteen melutasoihin!
Sisällä ei saisi ylittää 20-23 dB.
Oma Daikin puhaltaa viileää 19dB.
Toinen vinkki: jos et ole kaukolämmön piirissä, kannattaa hankkia saman tien laite, joka tarvittaessa myös lämmittää. Hinta-ero pelkkään viilentävään on pieni.
Hyi kun kylmä. Meillä ei ole talvellakaan alle 23 astetta.
Meillä on mukava 22 asteen lämpötila ulkonakin. Saaristossa on vilpoisempaa kesäisin.
Ei täällä heseissä ole kuin +23 ulkona varjossa.
Vierailija kirjoitti:
Ei täällä heseissä ole kuin +23 ulkona varjossa.
HESASSA
En ole hyväosainen mutta meille tulee ilmalämpöpumppu ja 3000 asennuksen kanssa. Saako sun pumpussa muuttaa puhalluksen suuntaa?