Te, joilla Mirena- hormonikierukka: oletteko
käyneet vuosittaisissa kierukkatarkastuksissa ja onko teiltä koskaan ko. ehkäisimen käyttöaikana mitattu hormonitasoja?
Entä kuinka pitkään kierukkanne ehkäisyteho on säilynyt, 5v vai kauemmin?
Kiitos asiallisista vastauksista!
Kommentit (6)
niitä tarvi enää testailla.ei ainakaan mulle tollasta sanottu.
Olen kynyt 2 kertaa tarkastuksessa ja yhden papan ( ja joukkopapa). Mitän hormonitasoja eii ole mitattu. Minulta on mitattu vain kerran,joskus nuoruudessa vuotohäiriöiden takia. Nytkin lääkäri sanoi, että jos alkaa tulla vuotoja niin vaihdetaan heti, muuten syksyllä sitten.
Kertaakaan en ole käynyt tarkastuksessa, kerran papakokeessa.
Perhesuunnitteluneuvolaan soitin syksyllä ja sanoivat, että voi käyttää jopa 8 vuotta samaa jos vuodot pysyvät poissa. Eikä silloinkaan maininnut, että mitään tarkastusta pitäisi tehdä.
Joten käytän vielä pari vuotta tätä samaa sitten.
Älkää hyvät ihmiset leikkikö terveydellä. Papa pitää ottaa säännöllisesti!
Ja olettehan käyneet 6kk tarkastuksessa kierukan jälkeen?
Älkää hyvät ihmiset leikkikö terveydellä. Papa pitää ottaa säännöllisesti!
Ja olettehan käyneet 6kk tarkastuksessa kierukan jälkeen?
Kierukka laitettu yliopistosairaalan gynen polilla vuosi sitten, 6 kk tarkastus tehty, mutta ei mitään uusia vuositarkastuksia eikä hormoniarvomittauksia tulossa.
Pitääkö mun siis tarkistuttaa kierukka yksityisellä?
ei minulle ole varattuna mitään vuositarkastusta eikä hormonitasojen mittauksistakaan mitään puhuttu