Perustuslakivaliokunnan Vestman: Ei ole merkitystä, kuinka moni asiantuntija tukee lausuntoa käännytyslaista!
Perustuslakivaliokunnan Vestman: Ei ole merkitystä, kuinka moni asiantuntija tukee lausuntoa käännytyslaista
KAIKKI valiokunnan kuulemat oikeustieteilijät ovat kuulemiskierroksella tyrmänneet poikkeuslain.
Yksikään näistä 18 oikeustieteilijästä ei pidä käännytyslain säätämistä mahdollisena. Suurin osa HS:n haastattelemista oikeustieteilijöistä pitää lain ongelmia kansainvälisten ihmisoikeussopimusten, EU-oikeuden ja perustuslain näkökulmasta niin merkittävinä, ettei niitä voi eduskuntakäsittelyssä edes korjata.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010507415.html
Kukaan ei tue, ei yksikään. Missä todellisuudessa kokoomus elää oikein?
"Vestmanin mukaan perustuslakivaliokunta ei esitä eduskunnan osallistamisesta poikkeustilan toteamiseen, ja kertoo, että poikkeuslaki on voimassa vuoden ajan."
Eli hallitus, presidentti, utva vai mikä taho toteasi tämän poikkeustilan, jos eduskunnalta viedään päätäntävalta?
"Valiokunnan ponnessa olevat asiat ovat eduskuntaa oikeudellisesti sitovia, Vestman sanoo"
Siis mitä??
"Yksittäinen rajavartija voi joutua hankalaan asemaan, mutta huoli virkarikokseen syyllistymisestä on poistettu, puheenjohtaja Vestman sanoo."
Eli rajavartioille annetaan täysin vapaat kädet?
Hämmentävin kommentti:
"Vestman toteaa loppuun, että poikkeuslaki on osa Suomen perustuslakia, joten poikkeuslaki on suomalaiseen oikeusvaltioon kuuluva.
Vestmanin mukaan eri asia on, pitäisikö asiantuntijoiden mielestä perustuslakia muuttaa."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010507588.html
Eli Perustuslain vastainen laki on osa perustuslakia ja täten laillinen vaikka on täysin Perustuslain vastainen? Mitä tässä maassa tapahtuu oikein??