Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olisiko kenelläkään ohjeita Onnen nopat- peliin???

Vierailija
14.02.2011 |

Kirpparilta tarttui mukaan peli, mutta ohjeita ei sit ollutkaan mukana. Iso raha ei mene hukkaan jos ei ohjeita löydy, mutta pieni pelaaja pettyy kovasti, kun oli tuon 3-vuotiaan oma kirppislöytö : )

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä Aku Ankka peli, mutta juurikin kuvailemasi tarvikkeet löytyy eli noilla ohjeilla päästään pelaamaan : ) Kiitos kovasti, nyt on pikkumies iloinen, kun pääsee pelaamaan : )



AP

Vierailija
2/4 |
14.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

5 noppaa (+kuppi) ja laudat, joihin laitetaan semmosia pahvilätkiä kiinni?



Jos on, niin ulkomuistista lyhyesti:



Jokainen saa vuorollaan heittää kaksi kertaa. Jos onnistuu saamaan 3 samaa, saa 3 pelimerkkiä, 4 samaa = 4 pelimerkkiä, 5 samaa = 5 pelimerkkiä. Jos kuitenkin saa kaikki 5 samaa yhdellä heitolla, saa 6 pelimerkkiä. Samoin, jos onnistuu saamaan kaikki erilaisia, saa bonukset ja sen 6 pelimerkkiä. Se, joka saa ekana taulunsa täyteen on luonnollisesti voittaja.



Itse olen pelannut pienempien kanssa niinkin, että jo kahdesta saa 2 pelimerkkiä. Ei kestä peli niin kauan XD



On meillä vissiin ne virallisetkin ohjeet tallessa, mutta muistaakseni se meni noin. Meidän pelissä on myös semmoinen lauta, jonka päälle voi keräillä ne jo saamansa samanlaiset, jokta aikoo "säästää"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli siis mitenkä, en nyt ihan haksannut sääntöjä kokonaan? mitkä bonukset?

Vierailija
4/4 |
18.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heitetään viittä noppaa. Jos saat kertaheitolla 5 eri hahmoa kuudesta hahmosta, saat "täysosuman" joka on kuuden pisteen arvoinen ja saat laittaa kuusi Mikki-palaa ruudukkoosi. Käytössäsi on kolme heittoa, joita ei ole pakko kaikkia käyttää. Kerää pelilaudalle yhdistelmiä hahmoista saadaksesi pisteitä. Kolmesta samasta (Pluto, Pelle, Tupu, Aku, Roope, Hessu) saat kolme pistettä, neljästä neljä ja viidestä viisi. Kahdesta samasta ei saa yksinään psteitä, mutta jos saat 2+3 (esim. 2 Plutoa ja 3 Akua), saat 5 pistettä - yksinään kaksi samaa ei siis ole minkään arvoinen vaan se tarvitsee kolme samaa kaverikseen. Heitetyt nopat voi kerätä sille pistetaulukolle pisteenlaskun helpottamiseksi. Muut yhdistelmät voi kerätä kolmella heitolla, mutta täysosuma pitää saada heittämällä kaikki viisi noppaa kerrallaan. Tarkoituksena on kerätä oma ruudukko täyteen Mikkejä ja voittaja on se, kenellä on taulukko ensin täynnä. Tasapeli on myös mahdollinen, sillä peli päättyy vasta kierroksen valmistuttua.